• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Sołdka podróż do ECS

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 3-4 listopada 2016 odbyła się konferencja naukowa „Historia Stoczni Gdańskiej”. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku było współorganizatorem konferencji.

Fenomen Stoczni Gdańskiej jako przestrzeni historycznej, miejsca przemian społecznych i ikony Gdańska – wzbudza wielkie emocje. Konferencja w ECS była pierwszym spotkaniem badaczy dziejów gospodarczych, politycznych i społecznych przemysłu stoczniowego w Gdańsku i zgromadziła około sześćdziesięcioro panelistów.

Towarzystwo Przyjaciół Statku-Muzeum „Sołdek” oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku uczestniczyło w drugim dniu konferencji, której jednym z panelów przewodnich był statek-muzeum „Sołdek” – oddział NMM. Dr inż. Witold Kuszewski przedstawił: „Wybrane porty, do których zawijał „Sołdek”. Dr Elżbieta Wróblewska przypomniała biografię legendarnego trasera rudowęglowca – Stanisława Sołdka, Maciej Maksymowicz opowiedział o niecodziennych zdarzeniach, jakie miały miejsce na pokładzie jednostki, a Przemek Węgrzyn, przedstawił niezbite dowody na to, że „Sołdek” jest wiecznie młody i że jest ulubionym miejscem wizyt najmłodszych gości Muzeum. Wykład Dyrektora NMM, dra inż. Jerzego Litwina pt. „Gdzie powinien cumować „Sołdek” zainicjował dyskusję na temat portu macierzystego statku. Poza panelem „Sołdkowym”, Andrzej Truszkowski przedstawił sylwetkę Jerzego Pacześniaka – konstruktora polskich statków handlowych.