→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Zapraszamy na rodzinny spacer!

Wędrówka z architekturą w tle, przechadzka uliczkami gdańskiego Głównego Miasta z dreszczykiem i poznawanie tajemnic helskich. W roku szkolnym 2016/2017 Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza na spacery, podczas których poznać będzie można historię Gdańska i Pomorza, związaną z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

– W tym roku zdecydowaliśmy się zmienić formułę popularnych spotkań dla rodzin. Zwykle nasze spotkania odbywały się w muzealnych wnętrzach, np. w Ośrodku Kultury Morskiej lub Żurawiu. – wyjaśnia Kamila Jezierewska z Działu Edukacji NMM. – Teraz zapraszamy naszych gości na spacer, bo Muzeum działa w określonej przestrzeni i chcielibyśmy tę przestrzeń naszym zwiedzającym pokazać.

Uczestnicy rodzinnych spacerów będą wędrować szlakiem fortyfikacji gdańskich oraz uliczkami Głównego Miasta, wybiorą się na piknik naukowy, z latarni morskiej w Helu zobaczą niezwykłą panoramę, a w Tczewie czeka ich “spacer wirtualny!”. Opowieściom będą towarzyszyć elementy miejskiej gry. Nie zabraknie ciekawych anegdot i zagadek. Pierwszy spacer pt. “Ciekawostki Złotej Drogi” odbędzie się 9 października 2016 roku.


Harmonogram:

9 października 2016
Ciekawostki Złotej Drogi
trasa: Żuraw – Główne Miasto-Żuraw
Zapraszamy na spacer uliczkami Głównego Miasta. Wiekowe mury kryją różne ciekawostki i zagadki. Często mijamy niepostrzeżenie miejsca, które mają do opowiedzenia interesującą historię! Podczas wspólnego odkrywania na nowo Gdańska, dowiemy się między innymi, kto traci głowę na ścianie Katowni i czy Złota Brama ma… złote myśli. Odkryjemy także, kto straszy w domu przy ul. Długiej, co wisiało na wieży ratuszowej i jaki dziwny zwyczaj łączy Neptuna ze słynnej fontanny z Dylem Sowizdrzałem.

27 listopada 2016
Czy można zgnieść w dłoni armatę?
trasa: CKWS – Tczew
Zapraszamy do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, gdzie czekają nas przygody związane z konserwacją zabytków podniesionych z dna morskiego i nie tylko. Poznamy anegdoty towarzyszące wydobywaniu wraków, obejrzymy piękną kolekcję łodzi i jachtów. Dzięki interaktywnym stanowiskom i pasjonującym doświadczeniom zobaczymy, jakim procesom konserwatorskim poddawane są przedmioty drewniane i metalowe, pokonamy szlak wiślany, zabierając towary z różnych portów rzecznych. Dowiemy się także, co to takiego ta “rozszerzona rzeczywistość” i jak można ją wykorzystać w muzeum.

28 maja 2017
Szlakiem fortyfikacji gdańskich
trasa: Dolne Miasto: Mała Zbrojownia – Bastion św. Gertrudy – Brama Nizinna – Śluza Kamienna – Brama Żuławska
W tym dniu czeka nas długi spacer po jednym z najciekawszych i jeszcze mało odkrytych miejsc w Gdańsku – Dolnym Mieście. Poznamy niezwykłe zdolności architektów gdańskich: Antoniego van Obberghena, Jana Strakowskiego i jego syna – Jerzego. Odkryjemy zapomniane herby Gdańska. Dowiemy się, jaką rolę spełniały niegdyś kanały, nad którymi urządzimy mały “piknik naukowy”.

25 czerwca 2017
Miasto jak z pocztówki
trasa: Muzeum Rybołówstwa w Helu – stary Hel – Latarnia Morska – Muzeum Rybołówstwa
W gotyckim kościele poewangelickim poznamy dzieje helskich rybaków, specyfikę ich ciężkiej pracy oraz narzędzia, którymi lata temu posługiwali się mieszkańcy nadmorskich miejscowości. Dowiemy się, jak ważna jest ochrona morskiego środowiska i dziedzictwa, poznamy ciekawostki dotyczące fauny i flory Bałtyku. Z wieży kościoła obejrzymy panoramę Helu, a zwiedzając samo miasteczko poszukamy zachowanych checzy o przepięknej architekturze i dekoracji. Wejdziemy na latarnię morską, z której roztacza się niezwykły widok.