• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Z Teligą dookoła świata – bardzo Opty-mistyczna podróż przez oceany (CKWS)

Podczas zajęć poznamy sylwetkę wielkiego żeglarza Leonida Teligi oraz historię jego podróży dookoła świata. Zorganizujemy też wyprawy po krajach, w których gościł. Uczestnicy zbudują modele swoich wymarzonych statków, stworzą mapy, na których zaznaczą etapy podróży. Poznają warunki, w jakich żeglował. Powędrują do Casablanki, na Wyspy Kanaryjskie, Barbados, Galapagos, Markizy i Fidżi.

Cykl spotkań interdyscyplinarnych dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 10 lat. Spotkania odbywać się będą w soboty, raz w miesiącu, w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, w godzinach 10.00-12.00 Karnet całoroczny: 50 zł.

Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: edukacja.ckws@nmm.pl, w terminie do 30 października 2016 r.


Harmonogram zajęć:

8.10.2016
Wyruszamy z Casablanki
Dowiemy się, kim był Leonid Teliga. Poznamy historię jego podróży. Na przygotowanej wspólnie mapie świata, wyznaczymy trasę rejsu. Przygotujemy własne jachty, a następnie zrobimy wszystko, co – według marynarzy – zapewni nam pomyślne wiatry podczas rejsu. Wbijemy monetę w stopę masztu, podrapiemy maszt (dziewczyny), a gdyby wiatr się nie pojawił, spróbujemy go wywołać rzucaniem butów i gwizdaniem. Poznamy też wiele innych marynarskich zwyczajów.

5.11.2016
Wyspy Kanaryjskie
Przybijemy do brzegów Wysp Kanaryjskich. Poza informacjami geograficzno-przyrodniczymi poznamy też różne ciekawostki. Dowiemy się m.in., jak wyglądają żyjące tam jaszczurki olbrzymie i „krew” długowiecznego smoczego drzewa. A także, czy można zrobić miód z palmy i jak się robi słone „pomarszczone ziemniaki”. Wysłuchamy zdań w języku gwizdanym. A na koniec poznamy legendę o złym duchu, który uwięził boga słońca w wulkanie.

3.12.2016
Barbados
Podczas slipowania jachtu zwiedzimy wyspę. Dowiemy się, dlaczego Portugalczycy nazwali ją brodatą wyspą. Zatańczymy taniec limbo. Spróbujemy naśladować gwiżdżące żabki. Poznamy ulubione danie mieszkańców Barbadosu – latające ryby. Wykonamy tradycyjną marynarską walentynkę z muszelek.

7.01.2017
Galapagos
Poznamy wędrujące wyspy, ich niezwykłą faunę i florę. Sprawdzimy, czy w pobliżu równika można spotkać pingwiny i foki. Wspólnie wykonamy żółwia słoniowego z kartonów i dowiemy się, dlaczego jest on gatunkiem zagrożonym.

4.02.2017
Markizy
Mieszkańcy tych wysp wiodą spokojne życie, zgodne z rytmem przyrody. Owoce drzewa chlebowego dojrzewają przez cały rok. W wodach wokół wysp żyją bajecznie kolorowe ryby „motyle”. Podczas zajęć, różnymi technikami plastycznymi, nasycimy kolorami szablony ryb. Dowiemy się, po co mieszkańcy Markizów tatuują swoje ciała. Poznamy tradycyjny sposób wytwarzania tkanin z kory.

4.03.2017
Tahiti
W drodze na Tahiti „Opty” miał bardzo niebezpieczną przygodę, zderzył się z dryfującym pniem. Poszycie jachtu zostało nieznacznie uszkodzone, ale groźniejszy okazał się pasażer na gapę – świdrak okrętowiec. Podczas tego spotkania dowiemy się, dlaczego taki niewielki małż jest bardzo groźny dla drewnianych jednostek pływających i czy jacht może mieć „brodę”? Wykonamy tradycyjną „spódniczkę”, a potem nauczymy się podstaw tahitańskich tańców.

1.04.2017
Fidżi
Poznamy drzewo o „tysiącu zastosowań”. Dowiemy się, jak wyglądają tradycyjne łodzie drua, na czym polega ceremoniał picia Kava – napoju z pieprzu metystynowego i taniec meke. Przy użyciu modeliny i sznurka zrobimy kopie naszyjników z zębem kaszalota.

6.05.2017
Dakar
Podczas rejsu do Dakaru Teliga pobił rekord samotnej podróży oceanicznej. Dowiemy się, skąd pochodzi nazwa miasta, czy woda może mieć naturalny różowy kolor i co okoliczna ludność pozyskuje z jeziora Lac Retba. W Magazynie Studyjnym zabawimy się w detektywów – poszukamy tradycyjnej senegalskiej łodzi rybackiej i spróbujemy wykonać własny model.

3.06.2017
Maroko
Dowiemy się, jak tradycyjnie wytwarza się olej arganowy, jak wysoko mogą się wspiąć kozy na arganię żelazną i co to jest gatunek endemiczny. Poznamy legendę o kocie i Mahomecie oraz wierzenia i zwyczaje związane z bocianami. Wspólnie zbudujemy palmę, pod którą wypoczniemy po trudach naszej podróży.

 

Z Teligą dookoła świata - bardzo Opty-mistyczna podróż przez oceany