• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

W pracowni Profesora Dociekliwego (CKWS)

Podczas zajęć Profesor Dociekliwy zaprosi uczestników do fascynującego świata nauki. Odkryje przed nimi tajemnice podwodnego świata. Opowie, jak wydobywa się zabytki z dna mórz i kto się tym zajmuje. Dowiemy się, co wspólnego ma astronauta, liofilizator i konserwacja zabytków. Czy prześwietlanie zabytku promieniami rentgena pomaga go ocalić? Jak zaczarować metal, aby był krwawy?

Wykonamy we wspaniałej, nowoczesnej pracowni Profesora wiele doświadczeń: zbudujemy kompas, skonstruujemy baterię z owoców i wywołamy tęczę lub chmurę w probówce. A potem wyruszymy w rejs własnoręcznie zbudowanym statkiem!

Cykl spotkań interdyscyplinarnych dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 12 lat. Spotkania odbywać się będą w Centrum Konserwacji Wraków Statków w soboty, raz w miesiącu, w godzinach 10.00-12.00. Karnet roczny: 100 zł.

Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: edukacja.ckws@nmm.pl, w terminie do 30 października 2016 r.


Harmonogram zajęć:

22.10.2016
Witamy w Pracowni Profesora Dociekliwego
Zapraszamy na wspólną podroż do krainy nauki! Na zajęciach powitalnych zapoznamy się z warsztatem pracy naukowca. Zastanowimy się, co to jest hipoteza naukowa i co trzeba zrobić, by dowieść jej słuszności. Dowiemy się, co wspólnego ma astronauta, liofilizator i konserwacja zabytków.

19.11.2016
Czy nurek musi być dobry z fizyki?
Dowiedz się, czy praca nurka jest niebezpieczna i czy musi znać prawa fizyki, aby chronić swoje zdrowie. A może wystarczy mieć najnowszy sprzęt, żeby uniknąć niebezpieczeństwa? Na te pytania odpowiemy w trakcie warsztatów prezentujących pracę archeologa podwodnego. Podczas zajęć poznamy procesy, jakim podlega nurek podczas pracy pod wodą.

17.12.2016
Niezwykła moc luminescencji
Podczas tych warsztatów poznamy zjawisko luminescencji. Zastanowimy się, jakie procesy wywołują luminescencję i czy ma ona coś wspólnego z elektrycznością. Sprawdzimy także, jak można to zjawisko wykorzystać. Dowiemy się, czy ryby, farby i owady mogą świecić. A zdobytą wiedzę wykorzystamy do skonstruowania świecącej ozdoby choinkowej.

14.01. 2107
Zrozumieć korozję
Każdy z nas bardzo często spotyka się z problemem korozji. Czy to niebezpieczne zjawisko i czy szkodzi zabytkom? Czy dotyczy tylko metalu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy po przeprowadzeniu doświadczeń związanych z procesem utleniania. Postaramy się przyspieszyć proces rdzewienia metalowego gwoździa i odwrócimy proces utleniania srebra. Każdy uczestnik będzie mógł porównać wygląd zabytków metalowych przed i po procesie konserwacji.

18.02.2017
Nawigacja bez GPS-a. Czy to w ogóle możliwe?
Zastanawialiście się, co by było, gdybyście zgubili się w Puszczy Kampinoskiej i nie mieli ze sobą smartfona? Podczas tych warsztatów zapoznamy się z „tradycyjnymi” metodami orientowania się w przestrzeni. Zobaczymy przyrządy, które służyły do nawigacji na statkach przed epoką GPS-a. Wykonamy też model kompasu wodnego.

18.03.2017
Hydrozagadki – niezwykłe właściwości wody
Woda po prostu jest, ale czy wiecie, że ma ona niezwykłe właściwości? Na tych zajęciach zastanowimy się, do czego woda jest nam potrzebna? Sprawdzimy doświadczalnie, czy woda ma skórę i czy można z niej zrobić klej. Wykonamy fontannę i sprawdzimy, jak sól pomaga produkować lody.

22.04.2017
Zgłębiamy morskie tajemnice
Eżektor, keson, kratownica, sonar, komputer nurkowy… Jakiego sprzętu używa archeolog podwodny? Podczas zajęć uczestnicy poznają techniki i przyrządy wykorzystywane podczas archeologicznych badań podwodnych, przeprowadzą eksperymenty z wypornością nurka i wydobędą wrak na powierzchnię przy pomocy powietrza.

20.05.2017
Mikrokosmos na wyciągnięcie ręki
Co to jest MIKROKOSMOS? Jak on wygląda i jacy mieszkańcy go zasiedlają? Czy człowiek może mieć do niego dostęp? Zajęcia te umożliwią nam fascynującą podróż do świata niewidocznego gołym okiem. Przy użyciu mikroskopów optycznych zajrzymy w głąb tkanek roślinnych i zwierzęcych. Zaobserwujemy, jak zbudowany jest liść, a jak skrzydło ważki, a nawet ludzki włos. Dowiemy się również, czy mikroskop może być pomocny w pracy konserwatora zabytków.

17.06.2017
RE-konstrukcje wakacyjne
Zastanawialiście się, czy zniszczoną rzecz można odtworzyć i kto się tym zajmuje? Co to jest rekonstrukcja i czy każdy zabytek można „naprawić”? Podczas zajęć uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję poczuć się jak prawdziwy rekonstruktor. Dokonamy wspólnie cudu odtworzenia wyglądu zabytkowej ceramiki i wykonamy profesjonalną dokumentację konserwatorską. Będziemy się przy tym świetnie bawić, bo wakacje już blisko.

 

W pracowni Profesora Dociekliwego