• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Rodzinne warsztaty naukowo-zabawkowo (CKWS)

Wszyscy lubimy eksperymentować, majsterkować i dobrze się przy tym bawić. Wybierzemy się zatem do świata nauki. Wspólnie stworzymy hipotezy naukowe, aby później sprawdzać ich słuszność, czyli eksperymentować. Będziemy również podróżować do świata techniki i konstruować własne zabawki: jo-jo, latającego motyla, a nawet poduszkowca z płyty CD. Będzie to doskonała okazja do odszukania i pobudzenia w uczestnikach pokładów kreatywności i wspólnej międzypokoleniowej zabawy.

Cykl spotkań dla rodzin z dziećmi w wieku od 7 do 12 lat. Spotkania odbywać się będą w weekendy w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, raz w miesiącu, w godzinach 10.00-12.00. Karnet roczny: 100 zł (rodzina max. 2+3), jedno spotkanie: 15 zł (rodzina).

Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: edukacja.ckws@nmm.pl, w terminie do 30 października 2016 r.


Harmonogram zajęć:

23.10.2016
Poznajmy siłę grawitacji
Podczas tych zajęć zapoznamy się nie tylko z uczestnikami warsztatów, ale również z siłami, które rządzą naszym światem. Zastanowimy się wspólnie, czy siła ciążenia to to samo, co siła grawitacji i czy może ona pomóc w lataniu. Wykorzystamy te siły do skonstruowania własnej latającej zabawki. Będziemy naukowo doświadczać i naukowo się bawić.

20.11.2016
Malowane światłem
Listopad za oknem, szaro, buro, mokro, ale nie u nas! My w listopadzie malujemy światłem! Zastanawialiście się kiedyś, czy kolor i barwa znaczy to samo i dlaczego w ogóle je widzimy? Czy biel i czerń to też barwy? Dzięki doświadczeniom, które wykonamy na tych zajęciach, pytania te otrzymają odpowiedzi, a my będziemy bawić się kolorami. Wspólnie będziemy je łączyć, tworzyć nowe lub scalać. Namalujemy niepowtarzalne świetlne mozaiki i skonstruujemy bączka, który scala barwy.

18.12.2016
Fluorescencyjne mikołajki
Grudzień to specjalny miesiąc, dlatego nasze spotkanie mikołajkowe też będzie wyjątkowe. Poznamy zjawisko luminescencji. Dowiemy się, czy ryby, farby i owady mogą świecić i czy takie świecenie bez energii elektrycznej jest w ogóle możliwe. Wspólne zastanowimy się, czy można to zjawisko gdzieś wykorzystać i wykonamy świecące ozdoby choinkowe.

15.01.2017
Ciepło, cieplej… światło
Zimą w naszej szerokości geograficznej brakuje nam światła i ciepła, które daje gwiazda zwana Słońcem. Dlaczego zimą dzień jest krótszy? Czy światło słoneczne jest potrzebne i co daje stworzeniom ziemskim? Czy można je przekształcić w energię? Jest wiele pytań związanych ze Słońcem. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na podstawowe z nich i skonstruujemy mini-baterię słoneczną.

19.02.2017
Dajmy się ponieść wyobraźni
Któż z nas nie lubi słuchać ciekawych opowieści i przy tym przytulać się do pluszowych zabawek? Bajkowe zajęcia otworzą nam świat pełen niezwykłych stworzeń i fascynujących historii związanych z nauką. Dowiemy się, czy Leonardo da Vinci był artystą, wynalazcą czy bajkopisarzem? Tworząc wspólnie niewiarygodną historię dowiemy się, jakie naukowe teorie można włożyć między bajki i co ma wspólnego fikcja naukowa z fikcją literacką. Wymyślimy też własnego stworka-przytulankę.

19.03.2017
Jesteśmy dal-EKO-wzroczni
Czy naprawdę możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy dalekowzroczni? Czy należycie dbamy o nasz wspólny dom – Ziemię? Czy możemy zrobić coś, co sprawi, że w przyszłości woda, powietrze i gleba będą mniej zanieczyszczone? Dowiemy się, jakie znaczenie ma woda w naszym życiu i jakie są metody jej oczyszczania.

23.04.2017
Zgłębiamy morskie tajemnice
Jakie tajemnice skrywają morskie głębiny? Czy każdy może do nich dotrzeć i je podziwiać? Czy bycie badaczem morskich głębin jest niebezpieczne? Te zajęcia otworzą nam dostęp do niezwykłego podwodnego świata. Dowiemy się na nich, kto to jest nurek i czy musi mieć wiedzę z fizyki? Przekonamy się, jakie znaczenie ma praca nurka-archeologa i skonstruujemy własny podwodny pojazd.

21.05.2017
Poznajemy mikrokosmos
Co to jest świat w skali mikro? Jak on wygląda i jacy mieszkańcy go zasiedlają? Czy człowiek może mieć do niego dostęp? Zajęcia te umożliwią nam fascynującą podróż do świata mikroskopijnych stworzeń. Przy pomocy mikroskopów optycznych zajrzymy w głąb tkanek roślin i zwierząt. Zaobserwujemy, jak zbudowany jest liść, skrzydło ważki lub pyłek kwiatowy.

18.06.2017
Poduszkowiec wakacyjny
Wakacje już niedługo! Dlatego na ostatnich zajęciach skonstruujemy poduszkowiec, którym popłyniemy nad morze, w góry, na łąkę czy jezioro. Przy okazji dowiemy się, jakie tajemnicze siły powodują, że poduszkowce unoszą się i płyną. Wspólnie zastanowimy się, jak podczas wakacji można przysłużyć się przyrodzie.

Rodzinne warsztaty naukowo-zabawkowo

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]