• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Pierwsze kroczki w Muzeum (OKM)

Twoja pociecha świetnie zna już własne mieszkanie, piaskownicę i park? Pragnie poznawać świat w nowym otoczeniu? Zatem zapraszamy dzieci od 1. do 3. roku życia wraz z opiekunami do Narodowego Muzeum Morskiego na godzinne spotkania z morskimi opowieściami, podczas których dzieci będą ćwiczyć nóżki w zamorskich tańcach, paluszki w plastelinie, a rączkami sprawdzą, czy woda jest mokra.

Zajęcia będą się odbywały raz w miesiącu: w czwartki w godzinach 11.11-12.00 w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Karnet całoroczny: 50 zł.

Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: a.misztal@nmm.pl, w terminie do 30 października 2016 r.


Harmonogram zajęć:

27.10.2016
Woda jest mokra
Na zajęciach zapoznamy maluchy z wodą. Posłuchamy odgłosów morskich fal, deszczu, strumyka. Wlejemy wodę do najróżniejszych pojemników – mniejszych, większych, wyższych, niższych, kwadratowych, okrągłych, a nawet… dziurawych. Porobimy fale, wiry, małe wodospady. Zbadamy lejki, sitka, rurki i zakrętki.

24.11.2016
Po wodzie pływa statek
Dowiemy się, z czego statek się składa. Ułożymy wielkie puzzle z żaglówką. Poznamy marynarskie pozdrowienie. Sprawdzimy – co pływa, co tonie w przyrodzie. W pełnym skupieniu poddamy testom kamyki, piórka, korki, piłeczki, orzechy, banany, ziemniaki, gazety… Będziemy topić na potęgę!

22.12.2016
Statek ma żagle
Sprawdzimy, skąd bierze się wiatr. Podmuchamy w żagle statków. Przywołamy wiatr czarodziejskim wachlarzem i zamorską chustą. Pochuchamy, podmuchamy na rączki, nóżki, czółka. Sprawdzimy, jak fruwa piórko, puszek, a jak inne rzeczy. Będziemy puszczać mydlane bańki i sprawdzimy, jak działa na nie podmuch wiatru.

12.01.2017
W wodzie pływają rybki
Wybierzemy się na połów. Poznamy morskie zwierzęta, a potem spróbujemy je złowić. Po powrocie z połowu stworzymy własne morze z rybkami, ośmiornicami i żółwiami za pomocą stempelków i gąbek. Dowiemy się, czym zajmuję się rybak, a czym nurek.

23.02.2017
Woda jest niebieska
Sprawdzimy, co jeszcze jest niebieskie. Stworzymy kolekcje niebieskich przedmiotów, nauczymy się nazw kolorów. Używając paluszków, namalujemy morskie fale, zrobimy kolorowe odbitki stóp i rączek. Stworzymy nasze pierwsze marynistyczne obrazy.

23.03.2017
Nad wodą są mosty
Zbudujemy most z różnokolorowych papierów, będziemy po nim chodzić w najdziwniejszy sposób: cichutko na paluszkach, ciężko jak słoniki, jedno za drugim, jak małe gąski i machając rączkami jak ptaszki. Przeprowadzimy też bezpiecznie nasze pluszaki na drugi brzeg. Potem rozbierzemy most i użyjemy jego elementów do ćwiczenia w rzucaniu do celu. Będziemy darli, zgniatali i rozrzucali.

27.04.2017
Marynarze lubią gwiazdy
Sprawdzimy, co widać w ciemności i do czego służy latarka. Poobserwujemy, jak strumień światła wędruje po suficie i co to takiego jest cień. Stworzymy naszą własną mapę nieba z gwiazdkami i księżycem. Pobawimy się cieniami na ścianie.

25.05.2017
Szukamy skarbów
Pobawimy się w archeologów. Będziemy szukać skarbów w piasku. Użyjemy łopatek i grabek, poprzesiewamy sitkiem. Sprawdzimy, co kryją w sobie tajemnicze kulki ciastoliny i gdzie ukrył się statek.

22.06.2017
Bal na statku
Na ostatnich zajęciach przebierzemy się za marynarzy, potańczymy przy zamorskiej muzyce. Pobawimy się etnicznymi instrumentami, będziemy rzucać serpentyny i zbijać balony. Zaprosimy na bal wszystkie nasze pluszaki, rybki, gwiazdki, nurka i rybaka z poprzednich zajęć.

 

Pierwsze kroczki w muzeum

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]