• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Opty-mistyczny rejs kreatywny. Warsztaty dla pań (CKWS)

Najważniejsze w osiągnięciu celu jest właściwe nastawienie i kreatywność! Punktem wyjścia będzie historia Leonida Teligi i nazwa jego jachtu. Nie całkiem poważnie, ale twórczo zastanowimy się wspólnie, czy jego życie i sposób podejścia do realizacji stawianych sobie zadań może nam pomóc w naszych codziennych małych „bitwach”.

Przygotujemy mapy marzeń, wyznaczymy osobiste cele i przeanalizujemy je m. in. pod kątem możliwości realizacji oraz potencjalnych sprzeczności. Bo trudno zostać mistrzynią wypieków i równocześnie stracić na wadze 20 kg.

Cykl spotkań interdyscyplinarnych dla pań. Spotkania odbywać się będą w raz w miesiącu, w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Karnet całoroczny: 50 zł.

Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: edukacja.ckws@nmm.pl, w terminie do 30 października 2016 r.


Harmonogram zajęć.

9.10.2016
O czym marzymy?
Czy z wiekiem marzymy coraz mniej, czy tylko nasze marzenia się zmieniają? Leonid Teliga miał 49 lat, gdy wypłynął w samotny rejs dookoła świata. W większości sam sfinansował budowę wymarzonego jachtu, podobno przeznaczając na ten cel nawet pieniądze za swoje mieszkanie. Na pierwszym spotkaniu stworzymy nasze własne mapy marzeń. Postaramy się puścić wodze wyobraźni i przy użyciu kleju i nożyczek stworzymy kolaże z naszymi marzeniami – wielkimi, małymi, przyziemnymi i tymi bardziej wzniosłymi. Wszystkimi, które przyjdą nam do głowy.

6.11.2016
Nasze cele
W październiku 1945 w liście do brata Leonid Teliga napisał: (…) nieraz dochodziłem do momentów, w których myślałem, że znalazłem to, co każdemu jest najbardziej do życia potrzebne, że zrozumiałem, jaki jest mój cel życia. Potem przyszło olśnienie, że celu tego nie można znaleźć, ale trzeba go sobie postawić. To nie tylko ułatwia życie, ale jednocześnie daje mu więcej sensu. Stawianie sobie celów było według Teligi czymś nieodzownym. Na spotkaniu porozmawiamy o naszych osobistych celach. O tym co dla nas ważne, w jaki sposób staramy się to osiągać i co nam w tym przeszkadza.

4.12.2016
Dyscyplina
Czego bał się Teliga przed rejsem? W wywiadzie radiowym wspominał, że m. in. obawiał się tego, że będzie musiał być zarazem dowódcą i wykonawcą, że będzie musiał wydawać rozkazy sam sobie. Wiedział, że jest dość niezdyscyplinowany. Na zajęciach porozmawiamy o naszych sposobach na zdyscyplinowanie siebie. O tym, co robimy, kiedy nam się nic nie chce i jak poradził sobie z tym Teliga podczas rejsu.

8.01.2017
Gdy zabraknie wiatru w żaglach
Leonid Teliga zabrał ze sobą biblioteczkę składającą się z ponad stu książek, m. in. dzieła znanych filozofów, ulubionych poetów, wspomnienia żeglarzy. Dobra pogoda podczas skoku przez Atlantyk pozwoliła mu zgłębiać lekturę. Na spotkaniu spróbujemy wspólnie stworzyć naszą Opty-mistyczną półkę z książkami, które pozwolą nam nabrać wiatru w żagle.

5.02.2017, 5.03.2017
Płyniemy
Samotny rejs wymaga dużo samodyscypliny i cierpliwości. Czasami zdarzały się Telidze sytuacje wymagające twórczego i niestereotypowego podejścia. Na zajęciach poćwiczmy płynność, giętkość i oryginalność naszego myślenia. Będziemy trenować naszą wytrwałość i kreatywność, robiąc okręty wojenne na drutach i szydełkiem lub szyjąc je z filcu. Spróbujemy też stworzyć różne zaskakujące połączenia materiałów.

2.04.2017
Plan-B
Podobno Leonid Teliga mawiał, że jeśli uda mu się zbudować jacht, nazwie go OPTY od OPTY-mizmu, a jeżeli nie – kupi kajak, który nazwie PESY od PESY-misty i będzie na nim pływać po mazurskich jeziorach. Na zajęciach wymyślimy mniej lub bardziej zwariowane plany B.

7.05.2017
Żelazne zapasy
Po ponad 160 dniach wyczerpującej samotnej podróży bez zawijania do portu, Leonid Teliga spotkał polski statek. Na pytanie o zdrowie, odparł, że dobrze się czuje, tylko zepsuł mu się wzrok – nie może patrzeć na konserwy! Ostatnie zajęcia poświęcimy na rozmowy o odżywianiu. W końcu jednym z najczęściej wybieranych celów jest schudnięcie. Przy czym światowa średnia zgubionych kilogramów jest niewielka. Może spróbujemy wymyślić jakieś ciekawe dania z produktów znajdujących się w zapasach Teligi. Będziemy mogli też przeanalizować, jak zmieniała się polska kuchnia przez ostatnie lata.

Opty-mistyczny rejs kreatywny. Warsztaty dla pań