• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Lubię poniedziałki. Warsztaty plastyczne 60+ (OKM, Spichlerze, Żuraw, Muzeum Zalewu Wiślanego)

Zajęcia mają formę warsztatów plastycznych połączonych ze zwiedzaniem ekspozycji NMM. Naszym celem jest rozwijanie u osób dojrzałych zdolności plastycznych pod okiem specjalisty-plastyka. Uczestnicy warsztatów poznają różne techniki plastyczne (malarstwo, rysunek, akwarelę, węgiel, malarstwo na szkle, gwasz) i stworzą prace inspirowane wystawami NMM, morzem i regionem gdańskim.

Zapraszamy seniorów na cykliczne, 3-godzinne zajęcia, odbywające się w poniedziałki, dwa razy w miesiącu, w różnych oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Karnet całoroczny: 150 zł.

Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: b.krystek@nmm.pl, w terminie do 30 października 2016 r.


Harmonogram zajęć.

17.09.2016
Plener malarski na nabrzeżu Ołowianki – Europejskie Dni Dziedzictwa
Zajęcia rozpoczną się plenerem malarskim pt. „Barwy Motławy śladem pędzla” na nabrzeżu Ołowianki. Będziemy obserwować zmieniające się krajobrazy, popracujemy nad zagadnieniami światła i koloru, uchwyceniem ruchu wody i zmieniającego się oświetlenia Żurawia. Wzorując się na impresjonistach i postimpresjonistach przeniesiemy ulotne wrażenia na płótno.

10.10.2016
Pejzaż z okolic Lisiego Jaru. Twórczość Wojciecha Weissa
Tytułowy Lisi Jar to malowniczy fragment polskiego wybrzeża leżący między Rozewiem a Jastrzębią Górą. Na plenerach bywał tu również Wojciech Weiss, zaliczany do grona najwybitniejszych polskich malarzy kolorystów. W warsztatach plastycznych skupimy się na doborze barw ciepłych i zimnych w morskich pejzażach w technice akrylu.

24.10.2016
Romantyczna twórczość Iwana K. Ajwazowskiego
Ajwazowski zapisał się jako najwybitniejszy malarz morza w XIX-wiecznej Rosji. Łączył tradycję klasycznego układu kompozycji krajobrazowych z realistyczną wiernością szczegółów. Jego twórczość będzie pretekstem do rozważań o zasadach kompozycji obrazu.

07.11.2016
Obrazy z kresek, czyli opowieść o rysunku
Zapoznamy się z twórczością Lajosa Vincze, współczesnego malarza i grafika węgierskiego, którego prace znajdują się w zbiorach NMM w Gdańsku. W efekcie badań powstaną rysunki inspirowane krajobrazami morskimi techniką lawowania tuszem.

28.11.2016
Podwodne światy Pawła Cichonia
Opowieść o artyście, który malował morze z wyobraźni. Skoncentrujemy się na jednej z trudniejszych technik malarskich – akwareli. Na czerpanym papierze stworzymy transparentne wyobrażenia fantastycznego świata wypełnionego morskimi roślinami i stworzeniami – glonami, ukwiałami, rybami, groźnymi hybrydami.

12.12.2016
Najpiękniejsze Madonny gdańskiego i polskiego średniowiecza – warsztaty rzeźbiarskie
Zajęcia rozpoczniemy krótkim wykładem o rzeźbie średniowiecznej – gdańskiej Pięknej Madonnie, pełnoplastycznej figurze gotyckiej z Bazyliki Mariackiej. Następnie sami stworzymy trójwymiarowe rzeźby z gliny.

02.01.2017
Ornamentalne witraże – na wiślanym szlaku
Zapoznamy się z projektami witraży Piotra Budziszewskiego, artysty gdańskiego, z serii „Spław wiślany w XV w.”. Zaprojektujemy witraże na przezroczystej folii.

16.01.2017
Monochromatyczne obrazy – Bałtyk zimą
Poznamy twórczość wybitnego malarza holenderskiego Ludolfa Bakhuysena. Jego obrazy utrzymane w monochromatycznej gamie barwnej stanowią znakomite przykłady XVII-wiecznych holenderskich marin. Na zajęciach warsztatowych powstaną zimowe kompozycje morskie techniką olejną.

30.01.2017
Portrety kapitańskie
Na podstawie kolekcji portretów kapitańskich, czyli realistycznych przedstawień statków zgromadzonych w Galerii Morskiej, stworzymy akrylowe przedstawienia żaglowców.

13.02.2017
Twórczość Zofii Stryjeńskiej
Zapoznamy się z twórczością Zofii Stryjeńskiej, czołowej przedstawicielki nurtu art déco w Polsce. Na zajęciach powstaną temperowe wyobrażenia Neptuna i syren.

27.02.2017
Wzburzone morze – pejzaże na szkle
Po wysłuchaniu krótkiego wykładu na temat historii i technik malarstwa na szkle, stworzymy własne morskie krajobrazy.

13.03.2017
Tajemnica ceramiki z wizerunkami żaglowców w NMM
Odwiedzimy Spichlerze na Ołowiance, zapoznając się z kolekcją ceramiki Narodowego Muzeum Morskiego. A później – przy pomocy pędzli i farb do ceramiki – stworzymy unikatową porcelanę gdańską.

27.03.2017
Stary gdański Żuraw, czyli linoryty w sepii
Kolejnym miejscem naszej wyprawy będzie wnętrze starego Żurawia. Poznamy życie w dawnym Gdańsku, dowiemy się, jak działał dawny dźwig portowy. Następnie przygotujemy matryce graficzne z sylwetką Żurawia, które odbijemy przy użyciu wałka introligatorskiego.

10.04.2017
Perspektywa powietrzna – malarstwo olejne
Po obejrzeniu obrazu Antonie van Beerstratena „Na redzie” skupimy się na nauce perspektywy powietrznej w malarstwie.

24.04.2017
Twórczość Aleksandra Gierymskiego
Odwiedzimy Galerię Morską NMM w poszukiwaniu obrazów Aleksandra Gierymskiego, a zwłaszcza oleju na płótnie „Port”. Po powrocie do warsztatów plastycznych stworzymy realistyczne kompozycje portu farbami temperowymi.

08.05.2017
Martwa natura z muszlą
Krótki wykład o „historii” martwej natury i czołowych przedstawicielach tego gatunku malarskiego. Podczas zajęć warsztatowych powstaną prace malarskie techniką pastelu olejnego.

22.05.2017
Akwarela a gwasz. Twórczość Mariana Mokwy i Antoniego Suchanka
Przywołujemy twórczość najwybitniejszych polskich marynistów, odwiedzimy Galerię Morską, by po raz kolejny obejrzeć prace tych artystów. Podczas zajęć powstaną gwaszowe i akwarelowe pejzaże nadwiślańskie.

05.06.2017
Plener malarski w jednym z oddziałów NMM w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich
Zaopatrzeni w sztalugi i palety malarskie wyruszymy w plener, aby obserwować zmieniające się krajobrazy. Popracujemy nad zagadnieniami światła i koloru, uchwyceniem ruchu wody i zmieniającego się oświetlenia. Wzorując się na impresjonistach i postimpresjonistach przeniesiemy ulotne wrażenia na płótno, tworząc barwne kompozycje pejzażowe w technice akrylu.

19.06.2017
Współczesne malarstwo polskie – przedstawiciel szkoły sopockiej Kazimierz Śramkiewicz
Zapoznamy się ze zgeometryzowanymi obrazami Kazimierza Śramkiewicza, aby stworzyć inspirowane kubistami pejzaże morskie techniką olejną.

Lubię poniedziałki. Warsztaty plastyczne 60+