→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Wrak ze Smołdzina

22 sierpnia 2016 roku zespół archeologów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przeprowadził inspekcję terenową nieznanego wcześniej wraku, odsłoniętego niedawno na plaży na północ od Smołdzina.

Janusz Różycki, Krzysztof Kurzyk i Paweł Litwinienko z Działu Badań Podwodnych ustalili, że pozostałości jednostki zalegają w wydmie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. We współpracy ze służbami Parku, przy udziale przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku – delegatura w Słupsku, dokonano wstępnych oględzin wraku, udokumentowano jego odkrytą część dziobową. Pobrana została też próba do datowania dendrochronologicznego. – Wrak ze Smołdzina to prawdopodobnie pozostałość łodzi rybackiej z końca XIX wieku lub pierwszej połowy XX wieku – mówi Iwona Pomian, kierownik Działu Badań Podwodnych NMM – Potwierdza to technika wykonania jednostki oraz użyte materiały, m.in. stalowe gwoździe i śruby.