• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wrak ze Smołdzina

22 sierpnia 2016 roku zespół archeologów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przeprowadził inspekcję terenową nieznanego wcześniej wraku, odsłoniętego niedawno na plaży na północ od Smołdzina.

Janusz Różycki, Krzysztof Kurzyk i Paweł Litwinienko z Działu Badań Podwodnych ustalili, że pozostałości jednostki zalegają w wydmie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. We współpracy ze służbami Parku, przy udziale przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku – delegatura w Słupsku, dokonano wstępnych oględzin wraku, udokumentowano jego odkrytą część dziobową. Pobrana została też próba do datowania dendrochronologicznego. – Wrak ze Smołdzina to prawdopodobnie pozostałość łodzi rybackiej z końca XIX wieku lub pierwszej połowy XX wieku – mówi Iwona Pomian, kierownik Działu Badań Podwodnych NMM – Potwierdza to technika wykonania jednostki oraz użyte materiały, m.in. stalowe gwoździe i śruby.