→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Śmiała Wisła w Sobieszewie

21 sierpnia 2016 roku Gdański Archipelag Kultury zaprasza na XII Festiwal Instalacji Lirycznych – ŚMIAŁOsfera. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest twórcze otoczenie Śmiałej Wisły. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest partnerem tego wydarzenia.

Powstanie Wyspy Sobieszewskiej związane jest z Królową Polskich Rzek. To nowe ujście Wisły, nazwane przez polskiego poetę i geografa Wincentego Pola – “Śmiałą Wisłą”, inspiruje artystów i twórców do niekonwencjonalnych działań.

Organizatorzy ŚMIAŁOsfery zachęcają do poznania twórczego mikroklimatu Wyspy Sobieszewskiej.”Pamiętając o sobie, o tym kim jesteśmy i skąd pochodzimy, rozbudzimy w Tobie potrzebę kreatywności, aby doświadczyć naszego, wspólnego dziedzictwa – piękna Śmiałej Wisły. Posłuchamy, dotkniemy, odczujemy Wyspę Sobieszewską na tysiąc sposobów”, czytamy w komunikacie prasowym. W programie ŚMIAŁOsfery zaplanowane są dźwiękowe wycieczki łódką po Wiśle, warsztaty artystyczne i rękodzieła, spotkania autorskie i wystawy.

Festiwalowe wydarzenia będą odbywały się na Wyspie Sobieszewskiej, na terenie Domu Kultury “Wyspa Skarbów – Gdański Archipelag Kultury, terenie historycznego O.W. Drogowiec oraz przy przystanku tramwaju wodnego.

Więcej informacji o XII Festiwalu Instalacji Lirycznych – ŚMIAŁOsfera na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury www.gak.gda.pl.