→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym (do 16.01.2022)
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Sołdek w sali BHP

Od 14 sierpnia 2016 roku w historycznym budynku sali BHP w Gdańsku zwiedzać będzie można wystawę “Stocznia Solidarność”. Znajdą się na niej fotogramy, zdjęcia, dioramy z czasów strajków sierpniowych oraz modele statków pochodzące także ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

– Wśród eksponatów, które można oglądać na wystawie w Sali BHP znajdują się zabytki ze zbiorów Działu Historii Budownictwa Okrętowego, np. model statku “Sołdek” – pierwszego pełnomorskiego statku zbudowanego w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej, a także model drobnicowca typu B-54. Udostępniliśmy również narzędzia wykorzystywane do budowy statków, takie jak młotek spawalniczy, bijak czy nit stoczniowy – opowiada Brygida Sonnack z Działu Inwentarzy NMM.

Autorem scenariusza wystawy “Stocznia Solidarność” jest Marek Twardowski, kustosz statku-muzeum “Dar Pomorze”. Aranżację plastyczną opracował Marcin Matuszek. Natomiast wykonawcą jest warszawska grupa Reko.

Otwarcie wystawy zaplanowano na 14 sierpnia 2016 roku. Wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie.