• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Czerwiec pod znakiem szkutnictwa

Za nami drugi miesiąc, spędzony z uczniami z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 z Gdyni, w ramach zajęć związanych z projektem „Kurs poza horyzont. Oferta dla uczniów szkół specjalnych”, dofinansowanym przez MKiDN z Programu Kultura Dostępna.

W czerwcu zajęcia pt. „Odkrywanie tajemnic pracy szkutnika i powroźnika” odbywały się w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a ich uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądała praca i życie ludzi związanych z rybołówstwem. Uczniowie zapoznali się m.in. z podstawowymi narzędziami szkutniczymi, różnymi gatunkami drewna i łodziami typowymi dla tego akwenu. Dużym wyzwaniem było samodzielne skręcanie 10-metrowych lin i nauka wiązania węzłów żeglarskich.

Dodatkową atrakcją były specjalne rejsy po wodach Zalewu Wiślanego statkiem m.s. „Krystyna” i możliwość „zastąpienia” kapitana za kołem sterowym.