• Spichlerze na Ołowiance i statku-muzeum "Sołdek" w dniu 24.09.2022 r. w związku z festynem będą czynne dla zwiedzających w godz. 10:00-18:00 (prom kursuje w godzinach 12:00-20:00)
• Mostek kapitański wraz ze skrzydełkami na statku-muzeum "Sołdek" w dniach 24-25.09.2022 r. z powodu prac remontowych, będzie niedostępny dla zwiedzających
• Prom "Motława" w dniach 27-28.09.2022 r. nie kursuje. Za utrudnienia przepraszamy
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Czerwiec pod znakiem szkutnictwa

Za nami drugi miesiąc, spędzony z uczniami z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 z Gdyni, w ramach zajęć związanych z projektem „Kurs poza horyzont. Oferta dla uczniów szkół specjalnych”, dofinansowanym przez MKiDN z Programu Kultura Dostępna.

W czerwcu zajęcia pt. „Odkrywanie tajemnic pracy szkutnika i powroźnika” odbywały się w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a ich uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądała praca i życie ludzi związanych z rybołówstwem. Uczniowie zapoznali się m.in. z podstawowymi narzędziami szkutniczymi, różnymi gatunkami drewna i łodziami typowymi dla tego akwenu. Dużym wyzwaniem było samodzielne skręcanie 10-metrowych lin i nauka wiązania węzłów żeglarskich.

Dodatkową atrakcją były specjalne rejsy po wodach Zalewu Wiślanego statkiem m.s. „Krystyna” i możliwość „zastąpienia” kapitana za kołem sterowym.