→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Czerwiec pod znakiem szkutnictwa

Za nami drugi miesiąc, spędzony z uczniami z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 z Gdyni, w ramach zajęć związanych z projektem “Kurs poza horyzont. Oferta dla uczniów szkół specjalnych”, dofinansowanym przez MKiDN z Programu Kultura Dostępna.

W czerwcu zajęcia pt. “Odkrywanie tajemnic pracy szkutnika i powroźnika” odbywały się w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a ich uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądała praca i życie ludzi związanych z rybołówstwem. Uczniowie zapoznali się m.in. z podstawowymi narzędziami szkutniczymi, różnymi gatunkami drewna i łodziami typowymi dla tego akwenu. Dużym wyzwaniem było samodzielne skręcanie 10-metrowych lin i nauka wiązania węzłów żeglarskich.

Dodatkową atrakcją były specjalne rejsy po wodach Zalewu Wiślanego statkiem m.s. “Krystyna” i możliwość “zastąpienia” kapitana za kołem sterowym.