→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Centrum Konserwacji Wraków Statków – otwarte i zaprasza!

2 lipca 2016 roku o godzinie 10.00 pierwsi zwiedzający przekroczyli próg Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie – nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. CKWS to pracownie konserwatorskie, magazyn studyjny, miejsce nauki i zabawy, a przede wszystkim poznania, jak naprawdę wygląda praca w Muzeum.

– Czekaliśmy na 2 lipca z wielkimi emocjami, bo to zawsze ogromna satysfakcja móc zaprezentować zwiedzającym nowy obiekt – mówi Szymon Kulas, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego i kierownik projektu CKWS – Mieliśmy nadzieję, że spodoba się on tak samo jak nam i że goście zachwycą się odrestaurowanymi jachtami, zainteresują się jak działa potężna suwnica i jak pracuje skaner, będą podziwiać zabytki, które eksponujemy w niecodzienny sposób. Było też w oczekiwaniu trochę niepewności, bo proponujemy coś zupełnie nowego, jesteśmy pionierami i działamy w określonej niszy tematycznej. Jednak pierwsze zachwyty i gratulacje od zwiedzających tylko potwierdziły, że nietuzinkowe projekty i nieszablonowe rozwiązania to coś na co czekają goście każdego Muzeum – dodaje Szymon Kulas.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku to instytucja, która ma w swojej ofercie aż dziewięć zupełnie różnych oddziałów. Centrum Konserwacji Wraków Statków to oddział najmłodszy w rodzinie i tak, jak inne filie, ma odrębny, mocno zaznaczony charakter. Zbudowany w 2016 roku CKWS to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie można podejrzeć muzealnych konserwatorów przy pracy, poznać historię polskiego żeglarstwa, dowiedzieć się, jak kiedyś budowano łodzie i statki oraz skorzystać z oferty edukacyjnej.

W dniu otwarcia zwiedzający mogli poznać nową placówkę od podszewki: odwiedzić miejsca, które na co dzień są dla gości muzealnych niedostępne , jak np. pracownia RTG i pracowania modelowania 3D oraz porozmawiać z pracownikami – kuratorami i edukatorami, którzy opowiadali chętnym o eksponatach tczewskiego oddziału oraz swojej pracy. – To bardzo budujące dla każdego muzealnika widzieć prawdziwe zainteresowanie i ciekawość – mówi Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji Muzealiów w NMM – Otwarcie nowego oddziału tylko wyostrzyło nam apetyty: czekamy na następne dni otwarte, Noce Muzeów czy oprowadzania kuratorskie. Lubimy naszych gości i mamy nadzieję, że będziemy się widywać częściej.

Centrum Konserwacji Wraków Statków czynne jest w sezonie letnim przez cały tydzień, od 10.00 do 16.00. Trwają jeszcze zapisy na zajęcia wakacyjne, prowadzone w ramach oferty edukacyjnej.