• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Cały rok dla Wisły

23 czerwca 2016 roku posłowie sejmu RP niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę, ustanawiającą rok 2017 „Rokiem Rzeki Wisły”. Oddali w ten sposób „hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego”.

Zdaniem Roberta Jankowskiego z Fundacji Rok Rzeki Wisły, reprezentującej Społeczny Komitet Obchodów, przyjęta przez Sejm uchwała przyczyni się do szerszego postrzegania rzeki, jako unikalnego obszaru przyrodniczego i turystycznego. Podkreśli także jej gospodarczy, kulturowy, edukacyjny oraz społeczny potencjał. Jedną z inicjatyw Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły jest sieć „Muzea Szlaku Wisły”. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest liderem tego elementu projektu.

– Cieszymy się, że przygotowania do Roku Rzeki Wisły będą jednocześnie inauguracyjnym rokiem Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie – mówi Jadwiga Klim z Działu Historii Żeglugi Śródlądowej NMM – Nasza nowa filia razem z Muzeum Wisły w Tczewie będzie odgrywała niebagatelną rolę w tworzeniu muzealnej sieci „Muzea Szlaku Wisły”. Planujemy cykl działań edukacyjnych i wystawienniczych oraz wiele dodatkowych atrakcji, tematycznie wpisanych w Rok Rzeki Wisły.