→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Cały rok dla Wisły

23 czerwca 2016 roku posłowie sejmu RP niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę, ustanawiającą rok 2017 “Rokiem Rzeki Wisły”. Oddali w ten sposób “hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego”.

Zdaniem Roberta Jankowskiego z Fundacji Rok Rzeki Wisły, reprezentującej Społeczny Komitet Obchodów, przyjęta przez Sejm uchwała przyczyni się do szerszego postrzegania rzeki, jako unikalnego obszaru przyrodniczego i turystycznego. Podkreśli także jej gospodarczy, kulturowy, edukacyjny oraz społeczny potencjał. Jedną z inicjatyw Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły jest sieć “Muzea Szlaku Wisły”. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest liderem tego elementu projektu.

– Cieszymy się, że przygotowania do Roku Rzeki Wisły będą jednocześnie inauguracyjnym rokiem Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie – mówi Jadwiga Klim z Działu Historii Żeglugi Śródlądowej NMM – Nasza nowa filia razem z Muzeum Wisły w Tczewie będzie odgrywała niebagatelną rolę w tworzeniu muzealnej sieci “Muzea Szlaku Wisły”. Planujemy cykl działań edukacyjnych i wystawienniczych oraz wiele dodatkowych atrakcji, tematycznie wpisanych w Rok Rzeki Wisły.