• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wystawa na falach

15 czerwca 2016 roku odwiedził Gdańska norweski zbiornikowiec Gamle Oksøy. W czasie miesięcznego rejsu statek odwiedzi Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Szwecję oraz Danię. Ale Gamle Oksøy to nie tylko zwykły statek, ale również pływająca ekspozycja, którą mieszkańcy Trójmiasta zwiedzali 17 czerwca 2016 roku.

– Wizyta Gamle Oksøy w Gdańsku związana jest z projektem Baltic Voyage 2016, którego głównym celem jest podróż statku wokół Bałtyku i odwiedziny w polskich, litewskich, łotewskich, estońskich i skandynawskich portach. Ekspedycja ta jest także promocją morskiego dziedzictwa kulturowego krajów bałtyckich i Norwegii – mówi dr Robert Domżał, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Uwagę na pokładzie statku-muzeum zwracają cztery wystawy multimedialne, które opowiadają o bałtyckich latarniach, zabytkowych statkach, historycznych portach oraz o rybołówstwie śledziowym. Zostały one przygotowane przez Grupę Roboczą ds. Nadmorskiego Dziedzictwa Kulturowego Krajów Bałtyckich.

Podczas pobytu Gamle Oksøy w Gdańsku odbyła się premiera pierwszego polskiego filmu o dwóch latarniach morskich w Rozewiu, który powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Norweski statek ma jeszcze jedno ważne zadanie – promuje bezpłatną platformę internetową – coastlight.net, na której prezentowane są filmy i zdjęcia poświęcone zagadnieniom morskiego dziedzictwa kulturowego.

Armatorem jednostki i liderem projektu jest Muzeum Latarni Lindesnes, które otrzymało na ten cel wsparcie finansowe z Norweskiej Rady Sztuki. Natomiast partnerami są Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Priorytetowym aspektem wzajemnej współpracy jest nie tylko promocja, ale również ochrona dziedzictwa kulturowego regionu Morza Bałtyckiego, które jest zagrożone między innymi z powodu szybkiego rozwoju ośrodków miejskich.

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]