• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Morskie wakacje w Muzeum

Ile zwierząt ukryło się w muzeum, a ile na morzu? Co ciekawego można znaleźć na wraku? O czym musi pamiętać nurek podczas pracy i co smacznego jedli flisacy? Jak co roku o tej porze zapraszamy naszych najmłodszych zwiedzających na muzealne wakacje w morskim stylu. Obiecujemy – nie będziemy się uczyć, będziemy się dobrze bawić!

– Lubimy nasze muzealne wakacje i czekamy na nie cały rok – mówi Krystyna Stubińska, kierownik Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego – W tym roku jesteśmy wyjątkowo podekscytowani, bo debiutujemy zajęciami w Centrum Konserwacji Wraków Statków, nowym tczewskim oddziale. Nasi wakacyjni goście, którzy wezmą udział w tamtejszych zajęciach, wystawią nam recenzje i mamy nadzieję, że będą wyłącznie pozytywne! – dodaje Krystyna Stubińska.

W Spichlerzach na Ołowiance będzie można uczestniczyć w grze muzealnej „Szukamy wiewiórki, czyli zwierzęta na morzu” (w dniach 18-22.07.2016 i 16-19.08.2016) oraz „Tajemnica W-27” (04-08.07.2016 i 8-12.08.2016). Uczestnicy zajęć będą poszukiwali ukrytych na obrazach zwierząt i przedmiotów znalezionych na wraku statku o symbolu W-27.

W Ośrodku Kultury Morskiej odbędą się warsztaty fizyczne pod hasłem „Przez siedem mórz”…”, podczas których uczestnicy poznają pracę nurka. Zajęcia będą odbywały się w dniach 11-15.07.2016 i 1-5.08.2016. Z kolei na statku-muzeum „Sołdek” zostanie zorganizowana gra muzealna „Awarie nam nie straszne”, dzięki której dzieci poznają zasady funkcjonowania pełnomorskiego statku. Zajęcia będą odbywały się w dniach 25-29.07.2016 i 22-26.08.2016.

Edukatorzy z Tczewa, z Muzeum Wisły i z Centrum Konserwacji Wraków Statków, zapraszają na spotkania pt. „Tajemnice morskich głębin”, „W pracowni Profesora Dociekliwego”, „Podróże małe i duże” oraz „Flisacka brać”.

Wszystkie zajęcia są przeznaczone dla dzieci w grupach zorganizowanych, w wieku 7-13 lat, odbywają się w godzinach 10.30-12.00, a koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 6 zł. Na zajęcia obowiązuje rezerwacja miejsc, dostępna poprzez stronę internetową.


TAJEMNICA W-27
Okres realizacji zajęć: 4-8.07.2016 i 8-12.08.2016
Miejsce: Spichlerze na Ołowiance
Czas trwania: 10.30-12.00
Wiek: 7-13 lat

Dawno temu, podczas silnego wiatru, na Zatoce Gdańskiej zderzyły się dwa statki. Jeden z nich zatonął. Po wielu latach archeolodzy podwodni z Narodowego Muzeum Morskiego znaleźli wrak na dnie i oznaczyli go symbolem W-27. Co się wówczas wydarzyło? Co się stało z marynarzami? Czy statek przewoził cenny towar?
Podczas zajęć przeprowadzimy śledztwo, aby odkryć tajemnicę W-27 i poznać szczegóły tej katastrofy. Odczytamy zeznania świadków, aby dowiedzieć się, dlaczego doszło do kolizji. Rozszyfrujemy wskazówki, aby znaleźć na mapie miejsce, w którym statki się spotkały. Rozwiązując te zagadki i szukając zabytków z wraka w muzealnych gablotach, sprawdzimy dokąd statki płynęły, kto dowodził zatopioną jednostką, jaki ładunek przewoził i co się stało z drugim statkiem.
Rezerwacja online

PRZEZ SIEDEM MÓRZ…
Okres realizacji zajęć: 11-15.07.2016 i 1-5.08.2016
Miejsce: Ośrodek Kultury Morskiej
Czas trwania: 10.30-12.00
Wiek: 7-13 lat

W Ośrodku Kultury Morskiej czeka nas niezwykła podróż przez krainę… fizyki. Aby dopłynąć do wyznaczonego celu marynarze muszą rozwiązać zagadki i odnaleźć ukryte wskazówki. Jednak czy ich wiedza z fizyki okaże się wystarczająca? Wykonaj szereg doświadczeń fizycznych, poznaj tajemnice ciśnienia, gęstości cieczy i kompasu, a następnie pomóż marynarzom odnaleźć drogę do celu. W czasie zajęć wakacyjnych „Przez siedem mórz…” wykonamy doświadczenia z różnych dziedzin fizyki. Poznamy między innymi zagrożenia z jakimi spotykają się nurkowie, tajemnice tęczy w probówce, a nawet zbudujemy wulkan. Na zakończenie wykorzystamy zdobytą wiedzę, aby odnaleźć wskazówki ukryte na wystawie „Łodzie ludów świata” i opłyniemy świat!
Rezerwacja online

SZUKAMY WIEWIÓRKI, CZYLI ZWIERZĘTA NA MORZU
Okres realizacji zajęć: 18-22.07.2016 i 16-19.08.2016
Miejsce: Spichlerze na Ołowiance
Czas trwania: 10.30-12.00
Wiek: 7-13 lat

Tytułowa wiewiórka uciekła z trójmiejskiego lasu i schroniła się na jednym z obrazów w Galerii Morskiej w Spichlerzach na Ołowiance. Wcześniej zostawiła wskazówki ułatwiające jej odnalezienie. Pomóż nam odszukać malowaną wiewiórkę ze starego obrazu, a przekonasz się, że w zakamarkach Narodowego Muzeum Morskiego ukrywa się wiele ciekawych stworzeń, postaci i historii. Podczas zajęć wakacyjnych „Szukamy wiewiórki, czyli zwierzęta na morzu” dowiemy się, dlaczego wiewiórka siedzi sama na drzewie, czy hetmana lub admirała można przedstawić jako… smoka, jakie zwierzęta żyły na pokładach dawnych żaglowców. Rozszyfrujemy tajemne znaki na ścianach Spichlerzy, a także poszukamy postaci, które w niezwykłych okolicznościach zniknęły z obrazów.
Rezerwacja online

AWARIE NAM NIE STRASZNE!
Okres realizacji zajęć: 25-29.07.2016 i 22-26.08.2016
Miejsce: statek-muzeum „Sołdek”
Czas trwania: 10.30-12.00
Wiek: 7-13 lat

Na starym parowcu doszło do szeregu awarii, które uniemożliwiają wypłynięcie w rejs. Tylko porządnie przeprowadzony przegląd techniczny może uratować całą sytuację. Czy s.s. „Sołdek” zdoła jeszcze wypłynąć na pełne morze? Czy możliwe będzie wypełnienie wszystkich ładowni węglem? Pomóż odnaleźć uszkodzone elementy parowca i wyeliminować istniejące awarie. Kapitan czeka na swój sprawny statek!
Podczas zajęć wakacyjnych na „Sołdku” dowiemy się, ile pracy należało włożyć, aby statek mógł wyruszyć w rejs. Poznamy w jaki sposób wypełniano ładownie oraz jak wyglądała komunikacja wewnętrzna na statku. Uczestnicy zajęć otrzymają „kartę statku” z informacjami o stanie technicznym różnych elementów wyposażenia i przeprowadzą przegląd techniczny statku.
Rezerwacja online

TAJEMNICE MORSKICH GŁEBIN
Okres realizacji zajęć: 4-8.07.2016, 1-5.08.2016
Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie
Czas trwania : 10.30-12.00
Wiek: 7-13 lat

W czasie wakacyjnych zajęć w Centrum Konserwacji Wraków Statków poznamy fascynującą i niebezpieczną historię nurkowania i wypraw po podwodne tajemnice. Dowiemy się jakimi metodami badano dawniej morskie głębiny oraz jakie zagrożenia czekają na nurka pod wodą. Uczestnicy zajęć poznają skafandry nurkowe, dzwon nurkowy i batyskaf, a także skonstruują własnego nurka i sztuczne płuco. Dodatkową atrakcją będzie praca ze zdalnie sterowanym pojazdem podwodnym oraz interaktywne stanowisko „Rekonstrukcja wraka”.
Rezerwacja online

W PRACOWNI PROFESORA DOCIEKLIWEGO
Okres realizacji zajęć: 11-15.07.2016, 8-12.08.2016
Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie
Czas trwania : 10.30-12.00
Wiek: 7-13 lat

Profesor Ciekawski interesuje się wszystkim, a wiec w wakacje też nie próżnuje. Zaprosi nas do swojego fascynującego świata – świata nauki. Odkryje przed nami tajemnice badań podwodnych, opowie jak wydobywa się zabytki z dna mórz i kto się tym zajmuje. Dowiemy się co wspólnego ma astronauta, liofilizator i konserwacja zabytków? Czy prześwietlanie zabytku promieniami rentgena pomaga go ocalić? Jak zaczarować metal, aby… krwawił?
W nowoczesnej pracowni CKWS uczestnicy zajęć wykonają szereg doświadczeń, np. zbudują kompas, skonstruują baterię z owoców i wywołają tęczę w probówce, aby potem wyruszyć w rejs własnoręcznie zbudowanym statkiem.
Rezerwacja online

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE
Okres realizacji zajęć: 18-22.07.2016, 16-19.08.2016
Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie / Muzeum Wisły w Tczewie
Czas trwania : 10.30-12.00
Wiek: 7-13 lat

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a każda rzeka od źródła. Podczas zajęć postaramy się obudzić ducha rywalizacji drużynowej. Nauczymy się także, że bez współdziałania nie ma mowy o bezpiecznej podróży.
Naszą wyprawę zaczniemy u źródeł Wisły, by dotrzeć do Morza Bałtyckiego. Poznamy sposoby podróżowania po wodach śródlądowych i morzach. Dowiemy się, czy łatwo zostać marynarzem, nauczymy się wiązać węzły żeglarskie i zaśpiewamy szantę. Zobaczymy jachty, które zapisały się w historii polskiego żeglarstwa i poznamy historię niezwykłych ludzi, którzy na nich pływali. Uczestnicy wcielą się także w rolę pilota portowego, a potwierdzeniem nabytych umiejętności będzie „Dyplom Wytrawnego Podróżnika”.
Rezerwacja online

FLISACKA BRAĆ
Okres realizacji zajęć: 25-29.07.2016, 22-26.08.2016
Miejsce: Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie/ Muzeum Wisły w Tczewie
Czas trwania : 10.30-12.00
Wiek: 7-13 lat

Podczas zajęć wyruszymy szkutą w rejs z prądem i pod prąd Wisły. Omijając mielizny i … rafy poznamy specyfikę żeglugi śródlądowej. Odwiedzimy miasta na szlaku Wisły i dowiemy się, jakie towary z nich spławiano, a jakie docierały do nich zza morza.
Wyzwaniem dla wyobraźni uczestników będzie próba opracowania menu dla flisaków. Uczestnicy zajęć wykonają statek z papieru, a refleks i spostrzegawczość przetestują wcielając się w załogę szkuty. Zdobytą wiedzę utrwalą przy stanowisku interaktywnym w CKWS.
Rezerwacja online

Lato w muzeum 2016