• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Kursując poza horyzont

Już od kwietnia mierzymy poza horyzont. W ramach dofinansowania projektu „Kurs poza horyzont. Oferta dla uczniów szkół specjalnych”, z Programu Kultura Dostępna, pierwsze zajęcia zostały przeprowadzone na statku-muzeum „Sołdek” oraz w Spichlerzach na Ołowiance.

– Projekt „Kurs poza horyzont” to dla nas niezwykle ważne zadanie, które stwarza warunki do kooperacji edukatorów, psychologów szkolnych i nauczycieli zajmujących się tą grupą uczniów niepełnosprawnych – mówi Przemysław Węgrzyn, zastępca kierownika Działu Edukacji NMM. Nam, edukatorom muzealnym, pozwala on ulepszyć metodykę pracy z uczniem niepełnosprawnym mentalnie, a to uczy wielkiej pokory i niezwykle poszerza optykę.

Partnerem projektu jest Zespół Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni, którego uczniowie uczestniczą w comiesięcznych zajęciach, odbywających się w kolejnych oddziałach NMM.

Kwiecień był miesiącem przygotowawczym do rozpoczęcia właściwych zajęć z uczniami. Pierwszy cykl warsztatów został zrealizowany w maju w Spichlerzach na Ołowiance oraz na statku-muzeum „Sołdek”. W Spichlerzach, na warsztatach „Tajemnice morskiego dna”, dzieci i młodzież z ZSS nr 17 poznawały pracę archeologa podwodnego. Przymierzanie elementów stroju nurka klasycznego sprawiło wszystkim wielką frajdę. Na zajęciach na „Sołdku” uczniowie zobaczyli jak funkcjonuje statek od środka, jakie generuje dźwięki i poznali jego sekrety. Dla wszystkich zostały przygotowane upominki i nagrody.