• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Noc w morskim stylu

Kompania Kaperska na „Darze Pomorza”, zupełnie nowe Muzeum Rybołówstwa i statek muzeum „Sołdek” – oto hity tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

– Noc Muzeów zawsze związana jest ze zwiększoną frekwencją, zwłaszcza gdy program jest ciekawy i jest dużo atrakcji towarzyszących – mówi Kamila Jezierewska, koordynatorka Nocy Muzeów w NMM – W tym roku postawiliśmy na „pewniaki”: Kompanię Kaperską na „Darze Pomorza”, walki rycerskie w Spichlerzach i naszych starych znajomych z Garnison Gdańsk i zyskaliśmy nowych znajomych – Rebel.pl i Ja, Ty, Gry. Jak co roku odwiedzający szturmowali  „Sołdka”, a niespodziewanym hitem wieczoru było wspólne śpiewanie szant z młodymi artystami z Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla Chłopców „Fregata”.

Po trzech latach remontu w tegorocznej Nocy Muzeów uczestniczyło Muzeum Rybołówstwa w Helu – z odnowioną wystawą stałą, która zachwyciła gości. Podczas Nocy Muzeów w Spichlerzach na Ołowiance przeprowadzana była też akcja informacyjna, zorganizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. W przyszłym roku prawdziwą wisienką na muzealnym torcie będzie noc w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków, gdzie – jak zakładamy – padnie rekord frekwencji.

– Noc Muzeów stanowi dla nas zawsze świetną okazję, aby się zaprezentować i zachęcić odwiedzających do ponownej wizyty – mówi Szymon Kulas, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – To już tradycja, że kto do nas przyjdzie w Noc Muzeów, ten będzie nas odwiedzał w ciągu roku: na otwarcie nowej wystawy, z dziećmi na zajęcia edukacyjne, przyprowadzając znajomych. Obserwujemy, że udział w Nocy Muzeów cały czas jest trendy, cieszymy się, że jesteśmy częścią tej mody – dodaje Szymon Kulas.