• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

XIII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego za nami

Spotkania muzealników morskich i rzecznych oraz znawców tematyki ochrony dziedzictwa nautologicznego mają już ugruntowaną tradycję. W dniach 12-13 maja 2016 roku w Charzykowach i Chojnicach miała miejsce XIII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego.

Podczas tegorocznej konferencji wygłoszono rekordową liczbę 35 referatów. Wśród nich było aż 6 wystąpień związanych z historycznym znaczeniem jezior. Uczestnicy wysłuchali wypowiedzi nie tylko o jeziornym dziedzictwie okolic Chojnic, ale również pojezierzy Brodnickiego i Iławskiego. Byliśmy więc niejako świadkami wyraźnego rozszerzenia formuły konferencji i pozostaje mieć tylko nadzieje, że ten trend stałego udziału tematyki jeziornej utrzyma się.

Chojnice są kolebką polskiego żeglarstwa, w 1922 roku powstał tu pierwszy na ziemiach polskich klub żeglarski – Klub Żeglarski Chojnice (dziś: Chojnicki Klub Żeglarski). Właśnie w gościnnych progach siedziby tego klubu miały miejsce sesje referatowe. Podczas konferencji padały głosy o potrzebie powołania muzeum poświęconego żeglarstwu śródlądowemu. Idea ta wydaje się najbardziej słuszna z uwagi na dużą liczbę interesujących starych jachtów i bojerów wymagających zachowania. Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego nad Jeziorem Charzykowskim odbyło się pierwszego dnia konferencji właśnie po to, by pokazać muzealnikom lokalne tradycje żeglarskie. Liczny i żywy udział w konferencji żeglarzy z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Ludowego Klubu Sportowego Charzykowy, a także przedstawicieli lokalnych władz pozwalają wierzyć w dalsze kroki na rzecz rozwoju tej inicjatywy.

Oprócz udziału w sesjach referatowych uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzenia dwóch oddziałów Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach: Bramę Człuchowską oraz Galerię Współczesnej Sztuki Polskiej. Drugiego dnia można było poznać zakład szkutniczy Czesława Szmaglińskiego lub pożeglować po Jeziorze Charzykowskich na jachtach ChKŻ.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku reprezentowali: dyrektor dr inż. Jerzy Litwin, otwierający oraz zamykający konferencję i prowadzący ostatnią sesję, a także prelegenci: z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szymon Kulas z referatem: „Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie – najnowsza inwestycja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”, Jakub Adamczak z referatem „Działalność wystawiennicza w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w latach 2013-2017”, dr Robert Domżał „Co dalej z bazą danych o historycznych statkach”, Radosław Paternoga z referatem „Historyczne jachty w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie”, dr Tomasz Bednarz z referatem: „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Wirtualny oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku” i Anna Ciemińska z referatem „Zorganizuje pan szkołę morską na sześciuset ludzi…”. Gimnazjum i Liceum Morskie w Landywood we wspomnieniach i dokumentach”.


XIII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego została zorganizowana przez Muzeum Etnograficzno-Historyczne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach przy wsparciu Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Współorganizatorem konferencji był Chojnicki Klub Żeglarski. Honorowych patronatów udzielili: Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysław Struk – Marszałek – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Stanisław Skaja – Starosta Chojnicki.