→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Sympozjum “Skandynawia-Słowiańszczyzna Wspólna Historia”

W dniu 21.05.2016 r. o godz. 10:30 w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbędzie się sympozjum pt. “Skandynawia-Słowiańszczyzna Wspólna Historia”. Głównym celem konferencji jest przedstawienie wpływu chrystianizacji na stosunki społeczne i struktury władzy w państwach nadbałtyckich w wiekach X-XII.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Zarząd Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków “Niebieskich Beretów” oraz Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach obchodów Jubileuszu 1050–lecia Chrztu Polski. Tematem przewodnim będą zagadnienia dotyczące stosunków wczesnośredniowiecznego Państwa Polskiego ze słowiańskimi ludami Pomorza i Skandynawii oraz wpływu na nie Chrztu Polski w 966 roku. Omówiony będzie także słowiański desant pod Konungahelą z 1136 r. jak również zabytki szkutnictwa słowiańskiego znajdujące się w polskich zbiorach. Ponadto słuchacze będą mogli zapoznać się z powojenną polską produkcją środków desantowych oraz duńskimi i polskimi koncepcjami obrony wybrzeża.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest współorganizatorem sympozjum.