• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Sołdek” wraca do Stoczni!

Stocznia Gdańska to ważna przestrzeń pamięci Polaków i Europejczyków, miejsce robotniczych protestów i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. To miejsce ikona, synonim zmian i jeden z symboli Gdańska.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma zaszczyt i wielką przyjemność bycia współorganizatorem konferencji naukowej „Historia Stoczni Gdańskiej”, która odbędzie się w dniach 3-4 listopada 2016 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Sołdek już od 35 lat jest z nami: 28 kwietnia 1981 roku został przekazany ówczesnemu Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku z przeznaczeniem na muzealną eksploatację. Dziś, ten pierwszy zbudowany po II wojnie światowej w Stoczni Gdańskiej statek pełnomorski, jest nie tylko jednym z najczęściej odwiedzanych przez zwiedzających oddziałów Muzeum. Charakterystyczna sylwetka rudowęglowca, zacumowanego przy Nabrzeżu Ołowianki na dobre wpisała się w krajobraz Gdańska. „Sołdek” budzi emocje, ma niewyczerpany potencjał i jest wiecznie młody!

Podczas listopadowej konferencji w Europejskim Centrum Solidarności statek-muzeum „Sołdek” będzie miał swój własny panel naukowy, podczas którego historycy i edukatorzy zastanawiać się będą jaką wartość ma dziś rudowęglowiec, jakie możliwości kryją się w jego ładowniach i gdzie właściwie powinien cumować.

W imieniu Europejskiego Centrum Solidarności zapraszamy na listopadową konferencję „Historia Stoczni Gdańskiej”, a zwłaszcza na część poświęconą naszemu statkowi-muzeum.


Zaproszenie do udziału w konferencji
Karta uczestnictwa
Strona poświęcona konferencji