• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Europejska Noc Muzeów 2016

Będzie zagadkowo, tajemniczo i jak zwykle bardzo morsko. Zapraszamy na Noc Muzeów do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 21 maja od godziny 19.00 do 1.00 na nocnych amatorów zwiedzania czekać będą m.in. rycerze w Spichlerzach, marynarze na „Darze Pomorza”, a w Muzeum Rybołówstwa w Helu – zupełnie nowa wystawa stała.

Tegoroczna Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku poświęcona będzie grom, zagadkom i ciekawostkom w stylu dawnym i współczesnym. Spichlerze na Ołowiance będą gościć rycerzy średniowiecznych oraz XVIII-wiecznych marynarzy. Spotkamy też dawnych mieszkańców Gdańska – karczmarkę, mieszczkę oraz „ludzi morza” – nurka oraz pirata. Statki–muzea „Sołdek” oraz „Dar Pomorza” zaprezentują gościom swe oryginalne wnętrza. W Muzeum Wisły w Tczewie na naszych gości czekają warsztaty z zakresu szkutnictwa, fizyki i plastyki. W Muzeum Rybołówstwa w Helu zostanie zaprezentowana nowa wystawa stała we wnętrzu wyremontowanego średniowiecznego kościoła.


SPICHLERZE NA OŁOWIANCE
ceny biletów – 1 zł
Na salach wystawowych, na pierwszym i drugim piętrze, będziemy opowiadać o morskiej historii Gdańska: tradycyjnie, podwodnie, z rycerską swadą i z piracką butą.

SALA SŁOWIAŃSZCZYZNY (I PIĘTRO)
„Plotki z gdańskiego pobrzeża”
Gdańska przekupka opowie o swojej pracy, ale też o tym, jak ludzie żyli, jak się ubierali i jak spędzali wolny czas w XVII wieku. Co przekupka ma w swoim koszyku? To, czym się handlowało w złotej erze miasta Gdańska. Zapraszamy na szybka lekcję historii i ekonomii z przytupem i poczuciem humoru.

SALA DOMINIUM MARIS BALTICI (I PIĘTRO)
„Kobieta na pokładzie, czyli życie sławnych piratek”
To zwykle mężczyźni łupili, grabili i dowodzili okrętami, nad którymi powiewała bandera z trupią czaszką. Jednak świat zapamiętał kilka piratek, przy których nieustraszony kapitan Jack Sparrow mógł być co najwyżej majtkiem pokładowym. Owe damy nie ustępowały mężczyznom sprytem, inteligencją lub okrucieństwem. Jakie były jeszcze? Jak bardzo ich wizerunek mija się ze stereotypowym wyobrażeniem życia i pracy pirata? W czasie nocy muzeów rozprawimy się z mitami na temat piractwa, piratki będą źródłem wiedzy.

SALA NAWIGACJI (II PIĘTRO)
Mity i legendy marynarskie”
Jakie zagrożenie stanowiła Wyspa Magnetyczna? Czy istniał biskup morski? Kim był klabaternik? Kto ostrzegał przez burzą? Człowiek żeglujący od najdawniejszych czasów po morzach i oceanach był bezradny wobec groźnych sił przyrody. Uzależniony od zjawisk żywiołu poddawał się łatwo magii zjawisk nadprzyrodzonych i przesądów, które porządkowały jego wiedzę o świecie. Żona marynarza opowie o przesądach, w jakie wierzą ludzie morza.

SALA PRL (II PIĘTRO)
„Opowieści z dna morza”
Jak wyglądał dawny nurek? Z jakiego sprzętu korzystał? Czym różni się nurkowanie współczesne od nurkowania sprzed lat? Zapraszamy do wysłuchania zapierających dech w piersi opowieści o pracy, najciekawszych wyprawach oraz odkryciach pracowników Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

SALA DOLOMITOWA
Sala dolomitowa – to nasza strefa ciszy. To tu, w skupieniu i w koncentracji nasi goście będą mogli spróbować swych sił w grach logicznych i przygodowych. Na ośmiu stanowiskach odbywać się będzie symultaniczna gra w planszówki w klimatach historycznych i fantasy.

ARSENAŁ (PARTER)
„Obyczaje średniowieczne”
Pokazy z udziałem publiczności zorganizowane przez Oliwską Drużynę Najemną Inogici. Zaprezentowany zostanie stan rycerski i jego aspekty – ślubowanie młodych giermków, walka o księżniczkę, układanie kodeksu rycerza. 10-minutowe pokazy odbędą się w godzinach 19.30-00.30.
„Mali rycerze”
Pokazy o tematyce średniowiecznej, z udziałem publiczności, zorganizowane przez dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla Chłopców „Fregata”. Pokazy odbędą się w godzinach 20.00-21.15. Po godzinie 21.00 zapraszamy do holu głównego na wspólne śpiewanie szant.

W holu głównym przeprowadzona będzie akcja informacyjna zorganizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wydarzenie związane jest z inauguracją publicznej zbiórki pamiątek, które miałyby wzbogacić kolekcję MHP. Pracownicy muzeum opowiedzą o założeniach zbiórki oraz o kształcie przyszłej wystawy stałej. Na miejscu będzie można też przekazać pamiątki, lub porozmawiać o ich potencjalnym przekazaniu.
Plakat – zbiórka pamiątek dla Muzeum Historii Polski

W Spichlerzach oraz na nabrzeżu będzie można spotkać członków grupy Garnizon Gdańsk w strojach XVIII-wiecznych marynarzy. Podczas Nocy Muzeów snuć oni będą historie związane z życiem na dawnych okrętach, opowiedzą wiele anegdot z dawnych czasów oraz zaprezentują XVIII-wieczne stroje i broń.


NABRZEŻE OŁOWIANKI
Dla gości czekających w kolejce na nabrzeżu – grupa Garnizon Gdańsk przeprowadzi widowiskowe pokazy. Najciekawszym elementem pokazów będą strzały z broni czarnoprochowej.


STATEK – MUZEUM „SOŁDEK”
ceny biletów – 1 zł
Zapraszamy zwiedzających na samodzielne zwiedzanie statku-muzeum „Sołdek” i wizytę na wystawie „Matki i statki”. W tym roku „Sołdkiem” dowodzi Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego, którego członkinie przygotowały i zawiadują wystawą na statku-muzeum. Udział matki chrzestnej w życiu jednostki pływającej nie kończył się tylko przez rozbicie o burtę statku lub łodzi butelki szampana. Ta więź była zwykle dłuższa i bardziej intensywna i na pewno warta poznania.


STATEK – MUZEUM „DAR POMORZA”
ceny biletów – 1 zł
Górny pokład „Daru Pomorza” bierze w tym roku we władanie Stowarzyszenie Kompania Kaperska, które zaprezentuje brawurową inscenizację pt. „Życie na Okręcie Królewskim”. W czasie pokazów na „Darze Pomorza” grupa marynarzy przedstawi sceny z życia załogi Okrętu Królewskiego z XVII wieku. Zwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w interaktywnych inscenizacjach, m.in. obsługi broni czarnoprochowej, musztrze pokładowej oraz skręcaniu lin przy pomocy maszyny powroźniczej.


MUZEUM WISŁY W TCZEWIE
ceny biletów – 1 zł
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00
W tczewskim oddziale NMM proponujemy zwiedzającym pokaz „Gdzie drwa rąbią… czyli historia pewnej szkuty”. Nasi goście dowiedzą się, jak powstaje taka jednostka pływająca, zwana szkutą wiślaną, z jakich części się składa i do czego była przeznaczona. Będzie też można samemu skonstruować modele statków i łodzi różnymi technikami plastycznymi oraz wziąć udział w warsztatach fizycznych i plastycznych.


MUZEUM RYBOŁÓWSTWA W HELU
ceny biletów – 1 zł
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00
Po trzech latach remontu Muzeum Rybołówstwa w Helu zaprasza wszystkich zwiedzających na Noc Muzeów. W programie samodzielne nocne zwiedzanie nowej wystawy stałej, poświęconej m.in. tradycyjnemu rybołówstwu i szkutnictwu kaszubskiemu i dziejom Helu. Nocna wycieczka na wieżę kościoła będzie znakomitym ukoronowaniem zwiedzania.