→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Czy nurek jest pod presją?

Zespół Queen i David Bowie śpiewali o tym, że presja naciska na nas, chociaż nikt o nią nie prosi. Nikt nie wie tyle o presji – ciśnieniu, co nasz Zespół Badań Podwodnych – czyli nurkowie i archeolodzy podwodni, którzy zmianom ciśnień poddawani są za każdym razem, gdy schodzą w głąb toni wodnej.

Ciśnienie oddziałuje na człowieka cały czas, niezależnie od tego, czy jesteśmy nad, czy pod wodą. Opowie o tym Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, który zaprasza na kolejny cykl bezpłatnych lekcji w ramach programu Kultura Dostępna. W tym roku będzie to lekcja dla klas 4-6 “Nurek pod presją”. – Zapraszamy na warsztaty, które wytłumaczą czym jest ciśnienie i dlaczego może być ono niebezpieczne – opowiada Weronika Pelc-Garska, która poprowadzi zajęcia. Na lekcjach dowiemy się, czym jest dekompresja, jak niebezpieczna jest różnica ciśnień między powierzchnią, a dnem morza i na czym polega “efekt Martini”. W trakcie zajęć uczniowie wykonają eksperyment z nurkiem Kartezjusza, a także zbudują samodzielnie model płuca!
Zajęcia odbywają się wyłącznie w pomieszczeniu warsztatów konserwatorskich.

Lekcje odbywać się będą od 4 maja do 20 grudnia 2016 r. we wtorki i czwartki o godz. 12:00 i są objęte rezerwacją on-line. Aby skorzystać z rezerwacji należy wejść na stronę internetową Muzeum www.rezerwacje.nmm.pl.

Szczegółowe informacje o zajęciach pod numerem telefonu: 58 329 87 33.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego