• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Ostrożności nigdy za wiele – marynarskie zwyczaje, przesądy i wierzenia

Ludzie morza to prawdopodobnie najbardziej przesądna grupa zawodowa: nie gwiżdżą dla zabawy i kochają papugi. Jeszcze niedawno nie akceptowali kobiet na pokładzie, uważając, że to „diabelskie nasienie”, przynoszące wielkiego pecha.

3 kwietnia 2016 roku zapraszamy do Spichlerzy na Ołowiance na Program dla Rodzin, dedykowany marynarskim zwyczajom, zabobonom i tradycjom. Choć w Narodowym Muzeum Morskim, a zwłaszcza w Dziale Edukacji w przesądy nie wierzymy – na wszelki wypadek przekażemy uczestnikom programu, jaki jest marynarski savoir-vivre, bo ostrożności nigdy za wiele.

Będziemy śpiewać szanty, wybijać szklanki, wypróbujemy świst trapowy, dowiemy się, jakie stworzenia przynosiły pecha, a jakie zabierano ze sobą w morze dla fartu. Poznamy listę potworów, które według marynarskich wierzeń, zamieszkiwały morską toń i wcielimy się w rolę Neptuna i jego dworu. Zastanowimy się też, jaka morska kara była gorsza – przeciąganie pod stępką czy baty i za co można było na statku oberwać? Zapraszamy na Program dla Rodzin oczywiście w niedzielę – bo piątek ludzie morza nadal uważają za pechowy.


Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 7-13 lat, 3 kwietnia 2016 roku, w niedzielę na godz. 11:00 do Spichlerzy na Ołowiance.
Zgłoszenia przyjmuje Kamila Jezierewska k.jezierewska@nmm.pl z Działu Edukacji do 1 kwietnia 2016 roku.
Bilet rodzinny do 5 osób – 20 PLN.

Ostrożności nigdy za wiele – marynarskie zwyczaje, przesądy i wierzenia