→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

“Burza w porcie” jesienią w Galerii Morskiej

Z radością informujemy, że kolekcja malarstwa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wzbogaci się w najbliższym czasie o cenne dzieło.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dofinansowanie na zakup obrazu “Burza w porcie” autorstwa Meli Muter, malarki o europejskiej sławie, często podejmującej tematy marynistyczne, której twórczość nie była dotąd reprezentowana w zbiorach Muzeum. We wrześniu obraz znajdzie się w muzealnej Galerii Morskiej.

Galeria Morska to jedyna w Polsce ekspozycja malarstwa marynistycznego, gdzie w jednym wnętrzu zgromadzony jest tak bogaty i różnorodny zbiór dzieł sztuki poświęconych tematyce morskiej. Powstała w 2001 roku, a jej nazwa nawiązuje do Galerii Morskiej założonej w 1934 roku w Gdyni przez najsłynniejszego polskiego marynistę Mariana Mokwę. Prezentuje wybrane dzieła z kolekcji gromadzonej przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku od 1960 roku.

– Co roku wnioskujemy o środki na pozyskanie obrazów, których tematyka nawiązuje do działalności statutowej naszej instytucji – mówi Kamila Sydor z Działu Programów Pomocowych. – W tym roku Muzeum otrzymało 100% wnioskowanego dofinansowania na zakup obrazu pt. “Burza w porcie”, czyli 127 896 zł.


Maria Melania Mutermilch (1876-1967) to polska malarka o europejskiej sławie, która mieszkała i tworzyła w Paryżu. Malowała pejzaże, w tym wiele marynistycznych, głównie z terenu Prowansji, Bretanii i Katalonii, portrety, sceny figuralne i rodzajowe oraz martwe natury. – Artystka wypracowała charakterystyczny, indywidualny styl oparty na wyrazistym dukcie pędzla, widocznym konturze i impastowej, nieomal rzeźbiarskiej fakturze obrazów. “Burza w porcie” jest doskonałym przykładem indywidualnego stylu artystki – podkreśla dr Monika Jankiewicz-Brzostowska z Działu Sztuki Marynistycznej.