• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

W domu u Okeanosa – malarstwo Włodzimierza Szpingera

Gdyby Hieronim Bosch nurkował, to pewnie malowałby jak Włodzimierz Szpinger, twierdzą znawcy twórczości artysty. Czysta paleta intensywnych barw, dużo poczucia humoru i niezwykli mieszkańcy podwodnego mitycznego świata. Zapraszamy na wernisaż artysty, który paszport do podwodnego świata dostał od samego Okeanosa.

Krytycy sztuki uważają, że malarstwo Włodzimierza Szpingera trudno umieścić w określonej formule artystycznej. Z jednej strony artysta zdystansowany jest od estetyki akademickiej, swobodnie adaptując wiele tematów. Z drugiej sam Szpinger zaznacza, że twórcy tacy jak Hans Memling, Hieronim Bosch czy Piotr Bruegel są dla niego wielką inspiracją i natchnieniem. Podczas swych podróży artysta studiował klasyczne malarstwo holenderskie i włoskie, dzięki temu sprawnie wykorzystuje wypatrzone techniki w swoich dziełach olejnych, grafikach i pastelach.

Malowidła Szpingera zapełniają dziwne stwory. Są tam pół-ludzie, pół-ryby, bóstwa o cechach ludzkich, rubaszne trolle i podwodne elfy. Ta fantastyczna społeczność rządzi się swoimi prawami, których znajomość artysta posiadł w stopniu najwyższym. – Świat, który Włodzimierz Szpinger przedstawia na swoich obrazach przypomina baśń zaludnioną przez niezwykłe postacie zrodzone w wyobraźni artysty – mówi Liliana Giełdon, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, kurator wystawy – Jest tam Okeanos, Tryton czy nereidy, stworzenia z podań ludowych i Octopulos – pół człowiek, pół ośmiornica. Antropomorficzne formy przybierają również inne morskie żyjątka: małże, meduzy i ryby. Wszystko to podane jest w żywych, soczystych kolorach, bo intensywna paleta barw to także wizytówka Włodzimierza Szpingera.

Jeden z obrazów na wystawie „Odkrycie Ameryki” – ożyje. Na filmowej animacji artysta przedstawił scenę, jak do brzegu Ameryki przybijają hiszpańskie żaglowce: widać poruszenie wśród Indian, płyną łodzie, łopoczą żagle, panuje gwar, a w tle – jak to u Szpingera przewijają się tajemnicze stwory – pół-ptaki, pół-ryby, pół-ludzie.


Władysław Szpinger urodził się w Warszawie w 1942 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1972 roku. W swoim dorobku artysta ma wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych w galeriach i muzeach na kilku kontynentach. Jego malarstwo tworzy wiele prywatnych kolekcji. Sztuka Włodzimierza Szpingera mieści się w zakresie malarstwa sztalugowego, rysunku, grafiki, jak również akwareli i technik mieszanych.


„Dom Okeanosa – malarstwo Włodzimierza Szpingera”, wystawa czasowa, zorganizowana we współpracy z Art Capital Group Quadrilion, reprezentowaną przez Carmen Tarcha.
Spichlerze na Ołowiance
10.03.2016 – 11.09.2016