• Statek-muzeum „Dar Pomorza” w dniu 5 października czynny będzie w godz. 10.00 - 13.00. Sprzedaż biletów do 12.00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Łodzią dookoła świata

Od początku świata ludzie szukali coraz bardziej doskonałych sposobów na pokonanie wodnego żywiołu. Chcieli sprawnie przemieszczać się przez morza, szybko spływać rzekami i korzystać z bogactw jezior. Z biegiem czasu powstawały bardziej wyspecjalizowane łodzie, dostosowane do miejscowego środowiska. Na niektórych z nich przepłyniemy dookoła świata w trakcie najbliższego Programu dla Rodzin w Ośrodku Kultury Morskiej.

– Podczas najbliższego spotkania odkryjemy zwyczaje i kulturę ludów różnych krajów, dla których żeglowanie było jednym z ważnych elementów życia – mówi Kamila Jezierewska z Działu Edukacji – Zastanowimy się, kim byli ludzie, którzy używali tych łodzi. Czy pływano nimi w specjalne święta? Czy na łodziach można było przewozić zwierzęta lub spać? Niektóre łodzie różnią się między sobą budową, materiałami, z których zostały wykonane, a niektóre są zastanawiająco do siebie podobne – dodaje Kamila Jezierewska.

Lekkie canoe leśnych Indian kanadyjskich ma kadłub z kory brzozowej. Kajak Eskimosów z bezdrzewnej krainy polarnej chroni przed wodą oprócz poszycia ze skór foczych również specjalny fartuch zakładany przez wioślarza. Stateczności czółenku polinezyjskiemu dodaje boczny pływak, a łódź norweska prawie się nie różni od łodzi wikingów sprzed wieków.


Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 7-13 lat, 7 lutego 2016 roku, w niedzielę na godz. 11:00 do Ośrodka Kultury Morskiej.
Zgłoszenia przyjmuje Kamila Jezierewska k.jezierewska@nmm.pl z Działu Edukacji.
Bilet rodzinny do 5 osób – 20 PLN.

Program dla rodzin - W dwie godziny dookoła świata