• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Łodzią dookoła świata

Od początku świata ludzie szukali coraz bardziej doskonałych sposobów na pokonanie wodnego żywiołu. Chcieli sprawnie przemieszczać się przez morza, szybko spływać rzekami i korzystać z bogactw jezior. Z biegiem czasu powstawały bardziej wyspecjalizowane łodzie, dostosowane do miejscowego środowiska. Na niektórych z nich przepłyniemy dookoła świata w trakcie najbliższego Programu dla Rodzin w Ośrodku Kultury Morskiej.

– Podczas najbliższego spotkania odkryjemy zwyczaje i kulturę ludów różnych krajów, dla których żeglowanie było jednym z ważnych elementów życia – mówi Kamila Jezierewska z Działu Edukacji – Zastanowimy się, kim byli ludzie, którzy używali tych łodzi. Czy pływano nimi w specjalne święta? Czy na łodziach można było przewozić zwierzęta lub spać? Niektóre łodzie różnią się między sobą budową, materiałami, z których zostały wykonane, a niektóre są zastanawiająco do siebie podobne – dodaje Kamila Jezierewska.

Lekkie canoe leśnych Indian kanadyjskich ma kadłub z kory brzozowej. Kajak Eskimosów z bezdrzewnej krainy polarnej chroni przed wodą oprócz poszycia ze skór foczych również specjalny fartuch zakładany przez wioślarza. Stateczności czółenku polinezyjskiemu dodaje boczny pływak, a łódź norweska prawie się nie różni od łodzi wikingów sprzed wieków.


Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 7-13 lat, 7 lutego 2016 roku, w niedzielę na godz. 11:00 do Ośrodka Kultury Morskiej.
Zgłoszenia przyjmuje Kamila Jezierewska k.jezierewska@nmm.pl z Działu Edukacji.
Bilet rodzinny do 5 osób – 20 PLN.

Program dla rodzin - W dwie godziny dookoła świata