→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym (do 16.01.2022)
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Ferie w Muzeum: na żaglowcu i w stoczni

Zostań artylerzystą na królewskim galeonie lub stoczniowcem. Poznaj tajniki musztry, dowiedz się jak wygrać w kości i jak załadować działo. Wolisz współczesność? Zatrudnij się w stoczni – jako monter albo spawacz okrętowy, albo spróbuj własnoręcznie załadować prom. Zapraszamy na ferie zimowe w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

– W tym roku ferie zimowe upłyną nam pod znakiem pracy na statku – opowiada Kamila Jezierewska z Działu Edukacji NMM – Zdecydowaliśmy się połączyć historię i współczesność, bo wiemy, że naszych najmłodszych zwiedzających najbardziej interesują bitwy morskie, życie na dawnych żaglowcach, ale też, jak działa nowoczesna stocznia. Budowa statków, ogromne suwnice, czy praca dźwigów – to zawsze wzbudza entuzjazm i wielką ciekawość.

Podczas zajęć, zorganizowanych w zabytkowych murach Spichlerzy na Ołowiance, przeniesiemy się w czasy Bitwy Oliwskiej. Czeka nas musztra, testy sprawdzające na artylerzystę galeonu, nauka odpalania dział i skręcania lin. Życie na XVII–wiecznym okręcie wojennym to również gry w karty, kości i rozrywki, którymi umilano sobie czas, kiedy nie było Facebooka i Instagrama.

Najmłodsi pasjonaci technologii, będą mieli okazję spędzić ferie w stoczni i sprawdzić, jak wygląda praca w krainie kadłubów i doków. Wirtualna rzeczywistość zabierze nas do wnętrza stalowych olbrzymów, na suwnicę i do wnętrza dźwigów. Zbudowanie statku podczas ferii zimowych – to nie lada wyzwanie!


Ferie w Narodowym Muzeum Morskim Gdańsku
OD HISTORII DO WSPÓŁCZESNOŚCI

15-19 lutego 2016
Spichlerze na Ołowiance
MUSZKIET NA WIDELCU
Zajęcia o codziennym życiu na statkach i okrętach w dawnych wiekach, przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Godz. 10.00-11.00 – grupy zorganizowane (świetlice, kolonie, półkolonie, wycieczki) do 25 osób.
Godz. 12.00-13.00 – uczestnicy indywidualni.
Rezerwacja ferii drogą mailową na adres: edukacja@nmm.pl. Cena: 6 zł.

22-26 lutego 2016
Ośrodek Kultury Morskiej
W KRAINIE KADŁUBÓW, DOKÓW I DŹWIGÓW
Zajęcia o pracy stoczniowca i budowie małych i wielkich statków, przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Godz. 10.00-11.00 – grupy zorganizowane (świetlice, kolonie, półkolonie, wycieczki) do 20 osób.
Godz. 12.00-13.00 – uczestnicy indywidualni.
Rezerwacja ferii drogą mailową na adres: edukacja@nmm.pl. Cena zajęć w sali edukacyjnej 3 zł + bezpłatny wstęp na wystawę “Statki. Nasza pasja”.

Program dla rodzin - Tajemnice archeologii