→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930. Kolebka kadr Polskiej Marynarki Handlowej

Najnowszą publikacją Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku jest katalog dedykowany wystawie w Muzeum Wisły. Ekspozycja,  zorganizowana w tczewskim oddziale NMM, ukazuje pierwsze dziesięć lat funkcjonowania tej ważnej dla historii Polski uczelni morskiej. Szkołę Morską w Tczewie ukończyło wielu wybitnych oficerów marynarki handlowej i do dzisiaj jest synonimem polskiego stylu edukacji morskiej.

Wystawa przedstawia wydarzenia związane z powstaniem Szkoły oraz jej wpływ na kulturalno-społeczną przestrzeń kraju, regionu oraz miasta Tczewa. Wystawa pokazuje też ówczesne trudne warunki polityczne i gospodarcze, a także ogromny wysiłek twórców instytucji, by zapewnić jej byt materialny i odpowiednie zaplecze dydaktyczne. Plan stworzenia Szkoły Morskiej, mimo braku dostępu do portu morskiego był pomysłem śmiałym i wizjonerskim, a jego konsekwencją było powstanie dzisiejszej Akademii Morskiej w Gdyni. To ze zbiorów Sali Tradycji Akademii pochodzi większość eksponatów i obiektów, wykorzystanych przy tworzeniu ekspozycji.

Publikacja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zawiera wiele barwnych fotografii, przedruki dokumentów, zdjęcia z otwarcia wystawy w 2008 roku, a także rzetelnie opracowaną bibliografię dotyczącą wystawianych obiektów. Kolejne rozdziały – “Morzami ku Polsce”, “Początki szkoły”, “Wykładowcy i uczniowie” – to ważne części wystawy, której autorkami są dr Elżbieta Wróblewska z NMM oraz Ewa Otremba z Akademii Morskiej w Gdyni. Publikacja ta będzie szczególnie interesująca dla zainteresowanych historią polskiej marynarki handlowej, a także historią miasta Tczewa. Katalog wystawy “Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930” to wyczerpująca, o niezwykle ciekawej narracji pozycja wydawnicza. Książka stanowi nie tylko dokumentację wystawy, ale jest też ciekawym jej dopełnieniem.


Katalog do nabycia w sklepach muzealnych w Siedzibie Głównej w Spichlerzach na Ołowiance i Ośrodku Kultury Morskiej, w Muzeum Wisły oraz w sklepie internetowym.