• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Beniowskiego żegluga według Kajdańskiego

Życie Maurycego Beniowskiego, historia napisanych przez niego „Pamiętników” oraz legendy, które wokół niego narosły od momentu śmierci na Madagaskarze w 1786 r., to temat który dzielił historyków i wzbudzał wiele kontrowersji.

Badacze spierali się długo, czy Beniowski, uczestnik konfederacji barskiej i zesłaniec, zasługuje na miano odkrywcy i kosmopolity, który wyprzedził swoją epokę. Czy może był zwykłym awanturnikiem i fantastą, który zmyślił swe niezwykłe przygody.

Światło na postać Maurycego Beniowskiego, rzuca najnowsza książka Edwarda Kajdańskiego „Odkrywca czy blagier? Maurycy Beniowski na Pacyfiku”, wydana w cyklu „Prace Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”. To druga książka autora, po publikacji pt. „Tajemnica Beniowskiego: odkrycia, intrygi, fałszerstwa”, w której Edward Kajdański broni dobrego imienia odkrywcy.

Autor, wybitny znawca i badacz dziejów Beniowskiego, walczy o dobre imię podróżnika, który, jak uważa, niesłusznie był oczerniany we wcześniejszych publikacjach. Edward Kajdański nie neguje, że Maurycy Beniowski jest postacią kontrowersyjną, mogącą wzbudzać spory, ale nie odmawia mu też prawa do prawdy historycznej. Publikacja jest przykładem wyczerpującej monografii, w której zebrane i omówione zostały najważniejsze dostępne informacje, dotyczące buntu, jaki wywołał Beniowski podczas zesłania na Kamczatkę oraz szczegóły jego udanej ucieczki do Makao w Chinach. Właśnie tej, żeglugowej części barwnego życiorysu „króla na Madagaskarze” poświęcona jest książka Edwarda Kajdańskiego.

„Odkrywca czy blagier? Maurycy Beniowski na Pacyfiku” to XVI tom z serii „Prace Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”. Książka została wydana w jubileusz 90-lecia urodzin autora, który od lat systematycznie współpracuje z Muzeum, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Książka „Odkrywca czy blagier? Maurycy Beniowski na Pacyfiku” do nabycia w sklepikach muzealnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz w sklepie internetowym.