• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Komu trocin, komu klepkę, czyli zawody w dawnym Gdańsku

W najbliższą niedzielę, 8 listopada 2015 r., zapraszamy wszystkie rodziny do Żurawia, gdzie poznamy dawne zawody związane z Gdańskiem, miastem portowym.

Nasi edukatorzy przedstawią co robili rzemieślnicy cechowi, mistrzowie i czeladnicy. Jakie przedmioty były wytworem pracy rąk i umysłów powroźnika, ludwisarza, bednarza, rymarza? Kto pracował przy budowie statku? Kto miał „smolne łapy”? Do czego potrzebne były trociny? Gdzie kupiec chował pieniądze? Kto mógł nosić naszyjnik z flądry? Te i inne historie przeniosą nas w świat ciekawych, związanych z Gdańskiem kilkaset lat temu.


Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 7-13 lat, 8 listopada 2015 roku w niedzielę na godz. 11:00 do Żurawia. Zgłoszenia przyjmuje Kamila Jezierewska k.jezierewska@nmm.pl z Działu Edukacji do 6 listopada 2015 roku.
Bilet rodzinny do 5 osób – 20 PLN, karnet całoroczny – 120 PLN


Program na rok 2015/2016

6 grudnia 2015
Gody, czyli jak niegdyś obchodzono Boże Narodzenie
Ośrodek Kultury Morskiej
Jak wyglądały pierwsze szopki? Co to jest pastorałka? Dlaczego stroimy choinkę? Jakich prac nie wolno było wykonywać w Wigilię? Skąd pochodzą kutia i siemieniucha? Dlaczego kładziono pod stół kosę i dlaczego dmuchano na ławy i krzesła? Poznamy bogatą symbolikę świątecznych obrzędów, z których wiele pochodzi jeszcze z czasów przedchrześcijańskich.

10 stycznia 2016
Tajemnice archeologii, czyli co skrywają wraki?
Spichlerze na Ołowiance
Na czym polega praca archeologa podwodnego i jakiego ekwipunku używa? Czy można było oddychać w beczce i dzwonie? Dlaczego Zatoka Gdańska to raj dla archeologów? Kiedy zabytek staje się… zabytkiem? Czy przedmioty mówią? Jak ustalić wiek łodzi? Co „wydłubano” z jeziora? Zapraszamy na odkrywanie archeologicznych tajemnic z dna mórz, jezior i rzek.

7 lutego 2016
W dwie godziny dookoła świata
Ośrodek Kultury Morskiej
Odkryj zwyczaje i kulturę różnych krajów, dzięki poznaniu zasad budowy tradycyjnych jednostek pływających z Europy, Afryki i Azji. Co spowodowało, że łodzie różnią się między sobą budową, materiałami, z których zostały wykonane, a niektóre są zastanawiająco do siebie podobne? Kim byli ludzie, którzy używali tych łodzi? Czy pływano nimi w specjalne święta? Czy na łodzi można było przewozić zwierzęta lub spać? Okrążaj świat, poznając zwyczaje ludności z różnych zakątków Ziemi.

6 marca 2016
Port gdański dawniej i dziś
Żuraw
Porównaj życie współczesnego turystycznego miasta z czasami, kiedy do portu nad Motławą przypływały żaglowce przywożące śledzie, przyprawy i holenderskie sukno, a z wiślanych statków rozładowywano tony zboża i chowano je do nieistniejących już spichlerzy. Jak wyglądała praca we wnętrzu Żurawia? Czy w XVII wieku można było spacerować chodnikiem po Długim Pobrzeżu? Jakie budynki zachowały się do dziś? Czy odbudowany port jest podobny do dawnego? Wybierz się w przeszłość i odkryj, jak zmieniał się Gdańsk na przestrzeni wieków.

3 kwietnia 2016
Ostrożności nigdy za wiele – marynarskie zwyczaje, przesądy i wierzenia
Spichlerze na Ołowiance
Czy szantymen musiał pięknie śpiewać? Kogo budzono przeklinaniem? Co to jest świst trapowy i komu „świstano” najczęściej? Jakie stworzenia przynosiły pecha na statku i czy mogła być to także… kobieta? Na czym polegał „skok z rei”? Jakie potwory, według marynarskich wierzeń, zamieszkiwały dna mórz i oceanów i czy znano sposoby na ich ominięcie? Poznaj świat marynarskich legend i przesądów, które zdominowały życie na pokładzie żaglowca.

12 czerwca 2016
Statek czworga imion, czyli ciekawostki „Białej Fregaty”
statek-muzeum „Dar Pomorza”
Jaki rekord pobił „Dar Pomorza”? Czy załogę statku stanowili tylko… ludzie? Ile kawalerek zmieściłoby się na żaglach „Daru Pomorza”? Jakie przygody przeżywała załoga odwiedzająca egzotyczne kraje podczas rejsów szkoleniowych? Poznając historię słynnej pływającej szkoły, zwiedzimy piękne wnętrza i otwarty pokład statku. Na końcu przejdziemy tajemniczą próbę odwagi!

Program dla rodzin - Komu trocin, komu klepkę, czyli zawody w dawnym Gdańsku