• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Osobowość Forum Okrętowego

Już po raz trzeci Związek Pracodawców Forum Okrętowe przyznał nagrody Innowacyjna Gospodarka Morska, które wręczono podczas Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2015. Wśród nagrodzonych znalazł się dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, dr inż. Jerzy Litwin.

Nagrody „Innowacyjna Gospodarka Morska” wręczono w trzech kategoriach: „Osobowość”, „Produkt” i „Przedsięwzięcie Organizacyjne”. Rada Związku Pracodawców Forum Okrętowe postanowiła nagrodzić dyrektora Jerzego Litwina statuetką „Osobowość” „za wieloletnią działalność w aktywnym promowaniu elementów kulturowych związanych z przemysłem okrętowym oraz interaktywną wystawę Statki. Nasza pasja”. Forma statuetki przypomina, że jak umiejętnie oszlifowany diament staje się brylantem, tak wdrożenie innowacyjnych pomysłów buduje przewagi konkurencyjne i podwyższa wartość rynkową firm.

„Jestem wzruszony i szczęśliwy, bo uważam, że jest to najważniejsze dla mnie odznaczenie, jakie w życiu dostałem. Dostałem ich wiele, ale to jest branża, to jest okrętownictwo. Te statki stały się moją pasją już od dzieciństwa. W tej dziedzinie od okrętowców dostać wyróżnienie to jest najwyższy zaszczyt” – mówił dr inż. Jerzy Litwin, dodając, że zajmujemy się różnymi dziedzinami dziejów gospodarki morskiej i stąd jednym z zadań które realizujemy i jednym z naszych marzeń jest nasza najnowsza inwestycja Centrum Konserwacji Wraków Statków z Magazynem Studyjnym w Tczewie.

Związek Pracodawców Forum Okrętowe powstał w 1993 roku z inicjatywy prof. Jerzego Wojciecha Doerffera. Celem statutowym tego stowarzyszenia jest wpływanie na tworzenie pomyślnych warunków rozwoju polskiego przemysłu okrętowego, organizowanie różnych form współpracy pomiędzy członkami, a także ochrona ich interesów i reprezentowanie zarówno w kraju, jak i za granicą.