• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Lubię poniedziałki” – warsztaty plastyczne 60+

Warsztaty plastyczne dla seniorów w Narodowym Muzeum Morskim cieszą się dużą popularnością. Podziwiamy zapał, talent i entuzjazm osób, dla których sztuka i praca nad własnym warsztatem jest ważna. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom utalentowanych seniorów, zapraszamy na kolejną edycję cyklicznych zajęć plastycznych.

Zajęcia odbywają się w poniedziałek, dwa razy w miesiącu, i trwają trzy godziny. Warsztaty plastyczne są połączone również ze zwiedzaniem ekspozycji Narodowego Muzeum Morskiego. Uczestnicy zajęć – pod kierunkiem plastyka i muzealnych edukatorów, poznają różne techniki plastyczne (malarstwo, rysunek, akwarelę, węgiel, malarstwo na szkle, gwasz) i stworzą prace inspirowane wystawami NMM, morzem oraz regionem gdańskim.

Karnet całoroczny: 150 zł.


26.09.2015 – Plener malarski na nabrzeżu Ołowianki – „Dni Seniora”
Plener malarski pt. „Barwy Motławy – śladem pędzla”, który odbędzie się na nabrzeżu Ołowianki. Będziemy obserwować zmieniające się krajobrazy i pracować nad zagadnieniami światła i koloru, uchwyceniem ruchu wody oraz zmieniającego się oświetlenia Żurawia. Wzorując się na impresjonistach i postimpresjonistach, przeniesiemy ulotne wrażenia na płótno.

12.10.2015 – „Mokwa mniej znany” – twórczość Mariana Mokwy
Zapoznamy się z twórczością malarską i graficzną największego polskiego marynisty – Mariana Mokwy. Odwiedzimy Galerię Morską, następnie w warsztatach plastycznych skoncentrujemy się na jednej z trudniejszych technik malarskich – akwareli.

26.10.2015 – Morskie głębiny – abstrakcyjny krajobraz
Na zajęciach warsztatowych poznamy linoryt – technikę graficzną należącą do technik druku wypukłego. Wykonane matryce z elementami marynistycznego krajobrazu abstrakcyjnego odbijemy następnie na prasie graficznej lub za pomocą kostki introligatorskiej.

9.11.2015 – „Polskie malarki a morze”
W trakcie spotkania poznamy twórczość polskich malarek, przywołujących w swoich pracach tematykę marynistyczną (M. Krzyżanowska i B. Rychter – Janowska). Zastosujemy technikę akrylu lub suchego pastelu.

23.11.2015 – Sgraffito, czyli gdańska wizytówka
Sgraffito to technika dekoracji ściennej znana już w starożytności, bardzo popularna w renesansie i powojennym Gdańsku. Choć wykorzystywana też w innych miastach, u nas stosowana była na największą w Polsce skalę. Dowód? Kamienice przy ulicy Długiej i Długim Targu. Ale nie tylko – sgraffito zdobi elewacje wielu gdańskich budynków, wystarczy tylko poszukać. Zapraszamy na wirtualny spacer po Gdańsku, po czym sami stworzymy własne papierowe, wielowarstwowe sgraffito.

7.12.2015 – Rzeźba galionowa. Warsztaty rzeźbiarskie
Zajęcia rozpoczną się krótkim wykładem o historycznej rzeźbie galionowej w zbiorach NMM. Następnie stworzymy magiczne, trójwymiarowe rzeźby i kartuszowe płaskorzeźby z gliny samoutwardzalnej.

21.12.2015 – Zajęcia świąteczne – szopka w NMM
Ostatnie spotkanie przed Bożym Narodzeniem poświęcone będzie tradycyjnej szopce – tym razem zawita ona do NMM. W trakcie spotkania poznamy historię szopki, następnie sami przygotujemy ozdoby świąteczne o tematyce morskiej. Stworzymy również kartki świąteczne w formie szopki betlejemskiej.

4.01.2016 – Podróż karnawałowa wenecką gondolą
W poszukiwaniu weneckiej gondoli udamy się na wystawę „Łodzie Ludów Świata”. Wczuwając się w gorącą, magiczną, karnawałową atmosferę, wysłuchamy opowieści o historii gondoli, której konstrukcja zmieniała się przez stulecia. Zastanowimy się również, dlaczego gondola jest czarna? W części warsztatowej wykonamy maski karnawałowe z papier mâché.

18.01.2016 – Twórczość Jacka Malczewskiego, czyli symbolizm w malarstwie
Odwiedzimy Galerię Morską NMM w poszukiwaniu płótna Jacka Malczewskiego pt. „Portret damy na tle morza”. Kim była femme fatale z obrazu mistrza? Namalujemy akrylami motywy morskie, wzbogacone wątkami symbolicznymi.

1.02.2016 – Zimowe kompozycje morskie w bieli – technika collage
Odwiedzimy wystawę „Łodzie Ludów Świata”, gdzie zapoznamy się z tradycyjnymi społecznościami indiańskimi zamieszkującymi Grenlandię. Dowiemy się, skąd pochodzi kajak, a po powrocie do warsztatów plastycznych stworzymy, inspirowane wystawą, zimowe kompozycje morskie w technice collage.

15.02.2016 – Tajemnice ceramiki z wizerunkami żaglowców
Na wystawach w Spichlerzach na Ołowiance zapoznamy się z ceramiką znajdującą się w zbiorach NMM. W części warsztatowej, za pomocą specjalnych pędzli i farb do ceramiki, stworzymy unikatową porcelanę gdańską.

29.02.2016 – Żuraw nad Motławą. Malujemy farbami do tkanin
Kolejnym miejscem naszej plastycznej wyprawy będzie stary Żuraw nad Motławą. W jego wnętrzach dowiemy się, jak działał dawny dźwig portowy i jak wyglądało życie codzienne w dawnym Gdańsku? Po powrocie do warsztatów plastycznych, przy użyciu farb i pisaków do tkanin, wykonamy kolorowe, płócienne flagi.

14.03.2016 – Morskie pejzaże na szkle
Po wysłuchaniu krótkiego wykładu, wzbogaconego prezentacją na temat historii malarstwa na szkle, stworzymy własne, transparentne, morskie krajobrazy.

4.04.2016 – Twórczość Ferdynanda Ruszczyca
Ponownie odwiedzimy Galerię Morską NMM, tym razem w poszukiwaniu obrazów Ferdynanda Ruszczyca. Skupimy się na pracy malarskiej pt. „Dwie łodzie żaglowe” z 1896 roku i zapoznamy się z pojęciem „żabiej perspektywy”. Po powrocie do warsztatów plastycznych, naszkicujemy piórkiem realistyczne kompozycje.

18.04.2016 – Meble flamandzkie, holenderskie i gdańskie w Żurawiu
W oparciu o kolekcję mebli zgromadzonych w XV-wiecznym Żurawiu, udekorujemy drewniane szkatułki techniką decoupage.

9.05.2016 – Muzyka klasyczna a malarstwo
Po wysłuchaniu wybranego utworu Mozarta, stworzymy inspirowane muzyką klasyczną krajobrazy morskie. Podczas pracy zastosujemy technikę gwaszu.

23.05.2016 – Szlakiem gotyku ceglanego w Gdańsku
Gdańsk słynie z najciekawszych w Europie zabytków gotyku ceglanego (Bazylika Mariacka, Katedra Oliwska, Wielki Młyn, Wielki Żuraw, Ratusz Głównego Miasta). W trakcie zajęć skupimy się na Wielkim Żurawiu, którego charakterystyczną sylwetkę narysujemy za pomocą piórka.

6.06.2016 – Włodzimierz Nałęcz i „Lisi Jar” – historia warsztatów pejzażu marynistycznego
Podczas spotkania zapoznamy się z techniką malarstwa olejnego na płóciennym podobraziu. Poznamy grunty malarskie, by na koniec stworzyć własną pracę techniką olejną.

20.06.2016 – Projektujemy okładkę książki o tematyce morskiej
Poznamy poszczególne etapy komponowania okładki książki o tematyce morskiej. W warsztatach plastycznych przygotujemy malarsko-rysunkowe projekty „swoich” książek. Z powstałych prac stworzymy następnie wystawę.