• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Warsztaty plastyczne: Kolorowe soboty

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat na muzealne warsztaty plastyczne: czyli poszukiwanie rysunkowych, malarskich, rzeźbiarskich i multimedialnych przygód pod żaglami Narodowego Muzeum Morskiego.

Raz w miesiącu, w sobotę, w Ośrodku Kultury Morskiej, dzieci będą mogły rozwijać umiejętności plastyczne, wyobraźnię i kreatywność. Pod okiem doświadczonych plastyków i edukatorów uczestnicy warsztatów będą poznawać będą nowe techniki artystyczne, a głównym tematem zajęć będzie morze, statki i żeglowanie.

Zajęcia mają formę warsztatów plastycznych, połączonych ze zwiedzaniem ekspozycji w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Pierwsza część zajęć odbywać się będzie na wystawach: „Ludzie – Statki – Porty”, „Łodzie ludów świata” oraz „Statki. Nasza pasja”, następnie dzieci przejdą do warsztatów plastycznych, gdzie będą kontynuować swoją magiczną podróż w krainie sztuki. Karnet całoroczny: 50 zł.

Zgłoszenia przyjmujemy w Dziale Edukacji: Barbara Wojczuk-Krystek b.krystek@nmm.pl, do dnia 15 października 2015 roku.


17.10.2015 – Szukamy zaginionego skarbu
Zajęcia rozpoczynają się w warsztatach plastycznych (zbiorowa praca nad statkiem z tektury). Pomalowanym statkiem wyruszamy w niezapomniany rejs po wystawie „Ludzie – Statki – Porty” w poszukiwaniu skarbu ukrytego przez piratów. Ze znalezionym skarbem wracamy do warsztatów plastycznych, gdzie każdy uczestnik indywidualnie wykonuje skrzynię – szkatułkę na bezcenne znalezisko.

28.11.2015 – Piraci do abordażu! – wykonujemy maskę pirata z papier-mâché
Zajęcia rozpoczynają się w warsztatach plastycznych, gdzie dzieci wykonują maski piratów z papier-mâché. Uczestnicy wcielają się w załogę piratów i w maskach dokonują abordażu żaglowca na wystawie „Ludzie – Statki – Porty”. Po krótkim pobycie na wystawie, wracamy do warsztatów plastycznych i tworzymy wspólny zeszyt – rysunkowe zapiski z pirackiej wyprawy.

12.12.2015 – Legenda o założeniu Rzymu – Remus i Romulus, czyli podróż do Włoch
Zajęcia rozpoczynają się poszukiwaniem włoskiej gondoli na wystawie „Łodzie ludów świata”. Po wysłuchaniu legendy, przechodzimy do warsztatów plastycznych, gdzie na tablecie powstają projekty magicznego miecza. Projekt komputerowy urzeczywistniamy w realnym świecie – tworzymy własne, trójwymiarowe, malarsko – rzeźbiarskie miecze.

16.01.2016 – Symbole Indian Ameryki Północnej, czyli wyprawa do Kanady
Na wystawie „Łodzie ludów świata” słuchamy legendy o tych, co mają cztery nogi, dwie nogi lub nóg wcale nie mają. Oglądamy wykonaną przez Indian łódź canoe z kory brzozowej, następnie przepływamy wymarzonymi łodziami do warsztatów plastycznych, gdzie eksperymentujemy z techniką collage. Wykorzystując papier, tkaniny, filc, ziarenka piasku i korę drzew, tworzymy wyobrażenia ludzi – zwierząt.

20.02.2015 – Podróż do morskich głębin
Zajęcia rozpoczynamy w warsztatach plastycznych, gdzie każdy uczestnik indywidualnie tworzy ośmiornicę z balonów i papier-mâché. Ośmiornice malujemy i przenosimy na wystawę „Ludzie – statki – porty”. Gdzie ukryła się ośmiornica? Na jakiej głębokości żyją różne organizmy morskie? Na te i inne pytania odpowiemy siedząc na… dnie morza.

19.03.2015 – Łódź, która lata! Budujemy poduszkowiec bez poduszek
W warsztatach plastycznych konstruujemy poduszkowce z balonów i starych płyt CD/DVD. Następnie rozpoczynamy wspólną zabawę, „przepływając” Motławą i Martwą Wisłą do wcześniej namalowanego Morza Bałtyckiego. Na koniec wspólnej zabawy powstaje muzealna trójwymiarowa pocztówka przedstawiająca przeżyte przez dzieci przygody.

16.04.2015 – „Statki – nasza pasja”
Odwiedzamy wystawę czasową poświęconą statkom i stoczniom, na której „przebieramy” się w stroje stoczniowe. Próbujemy załadować prom w taki sposób, aby uniknąć niebezpiecznego przechyłu. Oglądamy makiety różnych statków – do wnętrza jednego z nich zajrzymy dzięki tajemniczej lunecie. Następnie przechodzimy do warsztatów plastycznych, gdzie tworzymy kolorowe magnetyczne statki, wykorzystując specjalną folię magnetyczną.

18.06.2015 – Poczuj się prawdziwym artystą! Wyruszamy w plener malarski
Cumujemy przy nabrzeżu Wyspy Ołowianki – zaopatrzeni w malarskie palety i sztalugi rejestrujemy zmieniające się portowe obrazy. Uczymy się perspektywy, obserwując Żuraw, i doboru barw, oglądając przepływające Motławą statki. Za horyzontem już widać zbliżające się wakacyjne przygody na wymarzonych żaglowcach i wyspach pełnych skarbów…

Warsztaty plastyczne: Kolorowe soboty