• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Łodzie i statki w archeologii” – podsumowanie konferencji

Na pięć dni Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zostało obwołane światową stolicą archeologii morskiej i podwodnej. Zakończone w zeszłym tygodniu międzynarodowe sympozjum „Łodzie i statki w archeologii” (International Symposium on Boat and Ship Archaeology – ISBSA) było czternastą edycją konferencji i drugą, zorganizowaną przez nasze Muzeum.

Patronat nad konferencją objął prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Małgorzata Omilanowska, która podczas otwarcia sympozjum podkreślała, że powierzenie Muzeum organizacji tak prestiżowej konferencji jest wyrazem docenienia instytucji przez środowisko oraz szacunku dla pracy tutejszych naukowców.

W tym roku program sympozjum poświęcony był przemianom w dawnym budownictwie i szkutnictwie okrętowym. Blisko siedemdziesiąt prelegentów z całego świata, wygłosiło zróżnicowane tematycznie i ciekawe referaty. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też sesje posterowe. Najwięcej wystąpień dotyczyło ewolucji konstrukcji łodzi oraz statków i jej wpływie na dziedzictwo archeologiczne. Nie zabrakło także miejsca na tematy związane z prezentacją najnowszych odkryć, np. wraku XVI wiecznego statku z Chorwacji czy kogi odkrytej w Tallinnie, a także badań z użyciem fotogrametrii i dokumentacji 3D.

Przez pięć dni archeologowie, konserwatorzy, nurkowie i etnografowie, antropolodzy i muzealnicy, specjalizujący się w tematyce morskiej mieli okazję do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i dyskusji na temat dalszego kierunku rozwoju archeologii morskiej i podwodnej.

ISBSA