• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Pływający chrześniacy w Programie dla rodzin

Skąd wzięła się tradycja chrztu statków i okrętów? Kto i dlaczego rozbijał butelkę szampana o burty wodowanej jednostki? I jakie tajemnice kryje rudowęglowiec.

4 października 2015 roku, w niedzielę, o godzinie 11:00 zapraszamy na pierwsze zajęcia z cyklu „Programu dla Rodzin” w nowym roku szkolnym. Tym razem poznamy ciekawostki związane z ceremonią towarzyszącą wodowaniu statków.

W zabytkowej przestrzeni statku-muzeum „Sołdek” poznamy ciekawostki związane z ceremonią towarzyszącą wodowaniu oraz „funkcją” matki chrzestnej. Zajrzymy do kotłowni, maszynowni, wskoczymy na mostek kapitański, zapoznając się przy okazji z funkcjonowaniem tradycyjnych urządzeń okrętowych, takich jak szafka kompasowa, czy paleniska w kotłowni.


Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku od 7-13 lat, 04.10.2015, godz. 11:00 – 13:00.

Zgłoszenia przyjmujemy do 2 października 2015 roku
adres e-mail: k.jezierewska@nmm.pl
Statek-muzeum „Sołdek”
ul. Ołowianka 9-13
80-751 Gdańsk


WAŻNE: Dodatkowa informacja o karnecie rocznym:
Ceny: karnet całoroczny – 120 PLN, bilet jednorazowy – 20 PLN (do 5 osób)
Karnet całoroczny do zakupienia w kasie Ośrodka Kultury Morskiej
Bilety jednorazowe do zakupienia w kasie Ośrodka Kultury Morskiej lub w Spichlerzach na Ołowiance

Program na rok 2015/2016

4 października 2015
Pływający chrześniacy
statek-muzeum „Sołdek”
Skąd wzięła się tradycja chrztu statków i okrętów? Kto i dlaczego rozbijał butelkę szampana o burty wodowanej jednostki? W zabytkowej przestrzeni statku-muzeum „Sołdek” poznamy ciekawostki związane z ceremonią towarzyszącą wodowaniu oraz „funkcją” matki chrzestnej. Przy okazji zwiedzimy nastrojowe wnętrza oraz pokład otwarty „Sołdka”, zapoznając się z funkcjonowaniem tradycyjnych urządzeń okrętowych, takich jak telegraf maszynowy, szafka kompasowa, czy paleniska w kotłowni.

8 listopada 2015
Komu trocin, komu klepkę, czyli zawody w dawnym Gdańsku
Żuraw
Poznaj dawne zawody: rzemieślników cechowych, mistrzów i czeladników oraz robotników portowych. Jakie przedmioty były wytworem pracy rąk i umysłów powroźnika, ludwisarza, bednarza, rymarza? Kto pracował przy budowie statku? Kto miał „smolne łapy”? Do czego potrzebne były trociny? Gdzie kupiec chował pieniądze? Kto mógł nosić naszyjnik z flądry? Te i inne historie przeniosą nas w świat barwnych postaci zaludniających Gdańsk kilkaset lat temu.

6 grudnia 2015
Gody, czyli jak niegdyś obchodzono Boże Narodzenie
Ośrodek Kultury Morskiej
Jak wyglądały pierwsze szopki? Co to jest pastorałka? Dlaczego stroimy choinkę? Jakich prac nie wolno było wykonywać w Wigilię? Skąd pochodzą kutia i siemieniucha? Dlaczego kładziono pod stół kosę i dlaczego dmuchano na ławy i krzesła? Poznamy bogatą symbolikę świątecznych obrzędów, z których wiele pochodzi jeszcze z czasów przedchrześcijańskich.

10 stycznia 2016
Tajemnice archeologii, czyli co skrywają wraki?
Spichlerze na Ołowiance
Na czym polega praca archeologa podwodnego i jakiego ekwipunku używa? Czy można było oddychać w beczce i dzwonie? Dlaczego Zatoka Gdańska to raj dla archeologów? Kiedy zabytek staje się… zabytkiem? Czy przedmioty mówią? Jak ustalić wiek łodzi? Co „wydłubano” z jeziora? Zapraszamy na odkrywanie archeologicznych tajemnic z dna mórz, jezior i rzek.

7 lutego 2016
W dwie godziny dookoła świata
Ośrodek Kultury Morskiej
Odkryj zwyczaje i kulturę różnych krajów, dzięki poznaniu zasad budowy tradycyjnych jednostek pływających z Europy, Afryki i Azji. Co spowodowało, że łodzie różnią się między sobą budową, materiałami, z których zostały wykonane, a niektóre są zastanawiająco do siebie podobne? Kim byli ludzie, którzy używali tych łodzi? Czy pływano nimi w specjalne święta? Czy na łodzi można było przewozić zwierzęta lub spać? Okrążaj świat, poznając zwyczaje ludności z różnych zakątków Ziemi.

6 marca 2016
Port gdański dawniej i dziś
Żuraw
Porównaj życie współczesnego turystycznego miasta z czasami, kiedy do portu nad Motławą przypływały żaglowce przywożące śledzie, przyprawy i holenderskie sukno, a z wiślanych statków rozładowywano tony zboża i chowano je do nieistniejących już spichlerzy. Jak wyglądała praca we wnętrzu Żurawia? Czy w XVII wieku można było spacerować chodnikiem po Długim Pobrzeżu? Jakie budynki zachowały się do dziś? Czy odbudowany port jest podobny do dawnego? Wybierz się w przeszłość i odkryj, jak zmieniał się Gdańsk na przestrzeni wieków.

3 kwietnia 2016
Ostrożności nigdy za wiele – marynarskie zwyczaje, przesądy i wierzenia
Spichlerze na Ołowiance
Czy szantymen musiał pięknie śpiewać? Kogo budzono przeklinaniem? Co to jest świst trapowy i komu „świstano” najczęściej? Jakie stworzenia przynosiły pecha na statku i czy mogła być to także… kobieta? Na czym polegał „skok z rei”? Jakie potwory, według marynarskich wierzeń, zamieszkiwały dna mórz i oceanów i czy znano sposoby na ich ominięcie? Poznaj świat marynarskich legend i przesądów, które zdominowały życie na pokładzie żaglowca.

12 czerwca 2016
Statek czworga imion, czyli ciekawostki „Białej Fregaty”
statek-muzeum „Dar Pomorza”
Jaki rekord pobił „Dar Pomorza”? Czy załogę statku stanowili tylko… ludzie? Ile kawalerek zmieściłoby się na żaglach „Daru Pomorza”? Jakie przygody przeżywała załoga odwiedzająca egzotyczne kraje podczas rejsów szkoleniowych? Poznając historię słynnej pływającej szkoły, zwiedzimy piękne wnętrza i otwarty pokład statku. Na końcu przejdziemy tajemniczą próbę odwagi!

Program dla rodzin - Pływający chrześniacy