• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Program na rok 2015/2016

Zapraszamy na nowe zajęcia z cyklu „Program dla rodzin”. W tym roku czekają nas m.in. zajęcia w Żurawiu, wędrówki po „Sołdku” i „Darze Pomorza”, poznawanie marynarskich zwyczajów i pracy dawnych rzemieślników. Będziemy podróżować dookoła świata i przygotujemy się razem do Bożego Narodzenia.

– Zdecydowaliśmy, aby wzorem ubiegłego roku wprowadzić karnety na wszystkie osiem zajęć – mówi Kamila Jezierewska z Działu Edukacji NMM – To już tradycja, że rodziny, które przychodzą do nas na pierwsze zajęcia, wracają na kolejne, więc to im dedykowany jest karnet, czyli bardziej ekonomiczna opcja spędzania czasu.

Zajęcia dla rodzin zwykle zawsze związane są z charakterem Narodowego Muzeum Morskiego i nawiązują do tradycji morskiej. Dlatego w tym roku nie zabraknie m.in. zajęć poświęconych archeologii morskiej oraz historii portu gdańskiego, kulturze i zwyczajom obcych krajów, a także np. przesądom marynarskim.

Ceny: karnet całoroczny – 120 PLN, bilet jednorazowy – 20 PLN (do 5 osób)
Czas trwania: godz. 11:00 – 13:00

4 października 2015
Pływający chrześniacy
statek-muzeum „Sołdek”
Skąd wzięła się tradycja chrztu statków i okrętów? Kto i dlaczego rozbijał butelkę szampana o burty wodowanej jednostki? W zabytkowej przestrzeni statku-muzeum „Sołdek” poznamy ciekawostki związane z ceremonią towarzyszącą wodowaniu oraz „funkcją” matki chrzestnej. Przy okazji zwiedzimy nastrojowe wnętrza oraz pokład otwarty „Sołdka”, zapoznając się z funkcjonowaniem tradycyjnych urządzeń okrętowych, takich jak telegraf maszynowy, szafka kompasowa, czy paleniska w kotłowni.

8 listopada 2015
Komu trocin, komu klepkę, czyli zawody w dawnym Gdańsku
Żuraw
Poznaj dawne zawody: rzemieślników cechowych, mistrzów i czeladników oraz robotników portowych. Jakie przedmioty były wytworem pracy rąk i umysłów powroźnika, ludwisarza, bednarza, rymarza? Kto pracował przy budowie statku? Kto miał „smolne łapy”? Do czego potrzebne były trociny? Gdzie kupiec chował pieniądze? Kto mógł nosić naszyjnik z flądry? Te i inne historie przeniosą nas w świat barwnych postaci zaludniających Gdańsk kilkaset lat temu.

6 grudnia 2015
Gody, czyli jak niegdyś obchodzono Boże Narodzenie
Ośrodek Kultury Morskiej
Jak wyglądały pierwsze szopki? Co to jest pastorałka? Dlaczego stroimy choinkę? Jakich prac nie wolno było wykonywać w Wigilię? Skąd pochodzą kutia i siemieniucha? Dlaczego kładziono pod stół kosę i dlaczego dmuchano na ławy i krzesła? Poznamy bogatą symbolikę świątecznych obrzędów, z których wiele pochodzi jeszcze z czasów przedchrześcijańskich.

17 stycznia 2016
Tajemnice archeologii, czyli co skrywają wraki?
Spichlerze na Ołowiance
Na czym polega praca archeologa podwodnego i jakiego ekwipunku używa? Czy można było oddychać w beczce i dzwonie? Dlaczego Zatoka Gdańska to raj dla archeologów? Kiedy zabytek staje się… zabytkiem? Czy przedmioty mówią? Jak ustalić wiek łodzi? Co „wydłubano” z jeziora? Zapraszamy na odkrywanie archeologicznych tajemnic z dna mórz, jezior i rzek.

7 lutego 2016
W dwie godziny dookoła świata
Ośrodek Kultury Morskiej
Odkryj zwyczaje i kulturę różnych krajów, dzięki poznaniu zasad budowy tradycyjnych jednostek pływających z Europy, Afryki i Azji. Co spowodowało, że łodzie różnią się między sobą budową, materiałami, z których zostały wykonane, a niektóre są zastanawiająco do siebie podobne? Kim byli ludzie, którzy używali tych łodzi? Czy pływano nimi w specjalne święta? Czy na łodzi można było przewozić zwierzęta lub spać? Okrążaj świat, poznając zwyczaje ludności z różnych zakątków Ziemi.

6 marca 2016
Port gdański dawniej i dziś
Żuraw
Porównaj życie współczesnego turystycznego miasta z czasami, kiedy do portu nad Motławą przypływały żaglowce przywożące śledzie, przyprawy i holenderskie sukno, a z wiślanych statków rozładowywano tony zboża i chowano je do nieistniejących już spichlerzy. Jak wyglądała praca we wnętrzu Żurawia? Czy w XVII wieku można było spacerować chodnikiem po Długim Pobrzeżu? Jakie budynki zachowały się do dziś? Czy odbudowany port jest podobny do dawnego? Wybierz się w przeszłość i odkryj, jak zmieniał się Gdańsk na przestrzeni wieków.

3 kwietnia 2016
Ostrożności nigdy za wiele – marynarskie zwyczaje, przesądy i wierzenia
Spichlerze na Ołowiance
Czy szantymen musiał pięknie śpiewać? Kogo budzono przeklinaniem? Co to jest świst trapowy i komu „świstano” najczęściej? Jakie stworzenia przynosiły pecha na statku i czy mogła być to także… kobieta? Na czym polegał „skok z rei”? Jakie potwory, według marynarskich wierzeń, zamieszkiwały dna mórz i oceanów i czy znano sposoby na ich ominięcie? Poznaj świat marynarskich legend i przesądów, które zdominowały życie na pokładzie żaglowca.

12 czerwca 2016
Statek czworga imion, czyli ciekawostki „Białej Fregaty”
statek-muzeum „Dar Pomorza”
Jaki rekord pobił „Dar Pomorza”? Czy załogę statku stanowili tylko… ludzie? Ile kawalerek zmieściłoby się na żaglach „Daru Pomorza”? Jakie przygody przeżywała załoga odwiedzająca egzotyczne kraje podczas rejsów szkoleniowych? Poznając historię słynnej pływającej szkoły, zwiedzimy piękne wnętrza i otwarty pokład statku. Na końcu przejdziemy tajemniczą próbę odwagi!