• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Ogień niebiański i ogień z nieba

Jak symbolika ognia – ujarzmionego fundamentu naszej cywilizacji – manifestowała się w sztuce. Jakie skojarzenia budził ogień u mistrzów średniowiecznych i jak współgrały światło i ciemność w malarstwie. Zapraszamy na wykład dr Moniki Jankiewicz-Brzostowskiej, która opowie o wybranych średniowiecznych pojęciach i wyobrażeniach dotyczących ognia w sztuce gotyckiej.

Wykład, który odbędzie się 29 września, będzie ostatnim spotkaniem w ramach cyklu otwartych wykładów towarzyszących wystawie „Lux in tenebris. Światło w ciemnościach”. Na poprzednim spotkaniu w dniu 25 sierpnia nasi goście wysłuchali wykładu Pana prof. dr. hab. Antoniego Komorowskiego pt. „Szwedzkie światła w ciemności”.

Pani dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, której wykład zakończy cykl, jest kustoszem dyplomowanym w Dziale Sztuki Marynistycznej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jest organizatorką i współorganizatorką wielu wystaw krajowych i zagranicznych, m.in. trwającego od 2003 r. cyklu „Polscy artyści o morzu”, poświęconego dorobkowi polskich malarzy XIX i XX w. w dziedzinie szeroko pojętej marynistyki, a także zorganizowanej w Muzeum Portu w Bremie w 2008 r. wystawy „Okno na świat. Porty Gdańska i Gdyni w malarstwie XX wieku”. Jest autorką publikacji naukowych, m.in. studium z dziejów ikonografii średniowiecznej zatytułowanego: „Timor Maris. Lęk człowieka przed żywiołem wodnym w gotyckim malarstwie polskim” i współautorką „Katalogu zbiorów malarstwa i rysunku Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku” oraz serii katalogów wystaw z cyklu „Polscy artyści o morzu”. Monika Jankiewicz-Brzostowska publikuje też teksty o charakterze popularyzatorskim oraz przekłady z języka angielskiego, m.in. „Michał Leszczyński Lester. Marynarz i artysta”, autorstwa K. J. Jonesa.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie we wtorek 29.09.2015 roku o godzinie 17:00 do Ośrodka Kultury Morskiej – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – wstęp wolny.


Ekspozycja „Lux in tenebris. Światło w ciemnościach” współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za projekt aranżacji wystawy oraz jej realizację odpowiada Grzegorz Domowicz z firmy DADO s.c. Dakszewicz Domowicz z Gdańska.