• Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w dniu 30.03.2024 r. będą czynne w godzinach 10:00-13:00. Muzeum Zalewu Wiślanego będzie w tym dniu zamknięte. W dniach 31.03-1.04.2024 r. (Wielkanoc) wszystkie oddziały NMM będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Łodzie i statki w archeologii

21 września 2015 roku rozpocznie się międzynarodowe sympozjum „Łodzie i statki w archeologii” (International Symposium on Boat and Ship Archaeology – ISBSA). To czternasta edycja konferencji, dedykowanej środowisku archeologów morskich oraz podwodnych i druga, organizowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Organizacja International Symposium on Boat and Ship Archaeology jest owocem wielu lat pracy i osiągnięć naukowców, skupionych wokół instytucji. Pięciodniowe sympozjum otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Małgorzata Omilanowska, która objęła konferencję swoim patronatem.

W tym roku program sympozjum poświęcony jest przemianom w dawnym budownictwie i szkutnictwie okrętowym. Naukowcy z Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii będą dyskutowali o ewolucji konstrukcji łodzi oraz statków oraz ich wpływie na dziedzictwo archeologiczne oraz na uwarunkowania historyczne i geograficzne.

Z odczytem na temat wraku Ma’agan Michael przyjeżdża profesor Yaacov Kahanov z Uniwersytetu w Haifie. Dr Fred Hocker wyjaśni tematykę rekonstrukcji armat z historycznego żaglowca „Vasa”, a profesor Eric Rieth z Francji przedstawi tematykę XVII-wiecznych francuskich statków śródlądowych z rzeki Sommy.

Iwona Pomian, kierownik działu Badań Podwodnych NMM omówi ostatnie osiągnięcia i plany Muzeum związane z odkryciami archeologicznymi. Tomasz Bednarz i Janusz Różycki zaprezentują wyniki badań na wrakach zatoki Gdańskiej z użyciem fotogrametrii i dokumentacji 3D, a dr hab. Waldemar Ossowski przedstawi problematykę wraków statków z Wisły, jako przykład historii długiego trwania systemu transportu. Krzysztof Zamościński z Działu Etnologii Morskiej NMM zaprezentuje tematykę łodzi sporządzanych w przeszłości ze skóry w rejonie dolnego Dniepru.

ISBSA