• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Szwedzkie światła w ciemności

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu otwartych wykładów towarzyszących wystawie czasowej „Lux in tenebris. Światło w ciemnościach”. Wystawę do końca września można zwiedzać w Spichlerzach na Ołowiance.

Na poprzednim spotkaniu nasi goście wysłuchali dr Iwony Pietkiewicz, która opowiadała o historii i służbie na duńskich latarniowcach.

25 sierpnia 2015 roku wykład pt. „Szwedzkie światła w ciemności” wygłosi prof. dr hab. Antoni Komorowski.

Profesor Komorowski jest kontradmirałem MW w stanie spoczynku, historykiem, profesorem zwyczajnym na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (w latach 1994-2003 jej Komendantem – Rektorem). W 1996 roku wprowadził w uczelni wojskowej pierwsze studia dla osób cywilnych w zakresie nawigacji, w 2000 roku pedagogiki, a w 2001 roku stosunków międzynarodowych. Dzięki tym staraniom AMW w Gdyni w 2003 roku, w drodze ustawy, stała się uczelnią wojskowo – cywilną. Zainteresowania naukowe profesora związane są z bezpieczeństwem żeglugi, polityką morską, żeglarstwem, historią uzbrojenia morskiego oraz dziejami nawigacji i latarnictwa morskiego. Profesor Komorowski jest również publicystą morskim, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, promotorem prac naukowych, organizatorem licznych konferencji oraz autorem wielu prac badawczych i naukowych. Profesor pełni także funkcje: członka senatu AMW (na kadencję 2012-2016) oraz AWFiS (od 2005 r.), członka Rady Fundacji Rektorów Polskich, Przewodniczącego Komisji Kapitańskiej Okręgu Pomorskiego PZŻ.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie we wtorek 25.08.2015 roku o godzinie 17:00 do Ośrodka Kultury Morskiej – wstęp wolny.


Ekspozycja „Lux in tenebris. Światło w ciemnościach” współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za projekt aranżacji wystawy oraz jej realizację odpowiada Grzegorz Domowicz z firmy DADO s.c. Dakszewicz Domowicz z Gdańska.