• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Podwodny arsenał z Rowów

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku pozyskało do swoich zbiorów niezwykle cenne eksponaty. Muzealna kolekcja wzbogaci się o pistolety skałkowe z XVII i XVIII wieku. Podwodny arsenał został odkryty w zeszłym tygodniu podczas prac nad budową sztucznej rafy w Rowach.

W środę płetwonurkowie z Urzędu Morskiego w Słupsku, wspierani przez archeologów podwodnych i konserwatorów z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wydobyli z wody zbiór broni palnej oraz fragmenty drewnianych beczek i skrzyń, służących prawdopodobnie do przechowywania i transportu broni. Znalezisko to głównie pistolety skałkowe, datowane na XVII i XVIII wiek.

Arsenał z Rowów trafił do Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Po wstępnym zinwentaryzowaniu i opracowaniu przez archeologów, artefakty zostaną poddane badaniom i konserwacji w muzealnej Pracowni Konserwatorskiej. Wtedy też będzie można określić jednoznacznie jak duże jest to znalezisko, czyli ile pistoletów wchodzi w skład zbioru.

– Konserwacja pozyskanych eksponatów będzie dość skomplikowana, jak zwykle, kiedy mamy do czynienia z artefaktami, wykonanymi z różnych materiałów, w tym wypadku z drewna i metalu. Mamy nadzieję, że znajdziemy jakieś znaki rusznikarskie, które pozwolą jednoznacznie i dokładnie określić nie tylko wiek eksponatów, ale także miejsce jej powstania. – mówi Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji. – Już teraz możemy stwierdzić, że zbiór robi wrażenie, a po renowacji będzie naprawdę piękny.

Po konserwacji obiekty trafią ostatecznie do Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego NMM, który ma już w swoich zbiorach broń z innych wraków badanych przez Muzeum.