→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Duńskie latarniowce w Muzeum

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie, w ramach cyklu otwartych wykładów towarzyszących wystawie “Lux in tenebris. Światło w ciemnościach”. Wystawę do końca września można zwiedzać w Spichlerzach na Ołowiance.

30 czerwca odbył się pierwszy wykład, podczas którego kmdr. Apoloniusz Łysejko opowiedział o “Ponownych narodzinach latarni – Rozewie II”.

28 lipca dr Iwona Pietkiewicz wygłosi wykład pt. “Światła i obsługa duńskich latarniowców”. Iwona Pietkiewicz jest pracownikiem naukowym, prodziekan ds. kształcenia i studenckich w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest też autorką i współautorką wielu publikacji naukowych oraz artykułów poświęconych historii nawigacji, bezpieczeństwa żeglugi a także dziejom latarnictwa morskiego w Polsce i na świecie.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie we wtorek, 28 lipca 2015 roku o godz. 17:00 do Ośrodka Kultury Morskiej – wstęp wolny.

Program wykładów:
28 lipca 2015 r. – dr Iwona Pietkiewicz “Światła i obsługa duńskich latarniowców”
25 sierpnia 2015 r. – prof. dr hab. Antoni Komorowski “Szwedzkie światła w ciemności”
29 września 2015 r. – dr Monika Jankiewicz – Brzostowska “Średniowieczne pojęcia i wyobrażenia dotyczące ognia w sztuce gotyckiej”


Ekspozycja “Lux in tenebris. Światło w ciemnościach” współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za projekt aranżacji wystawy oraz jej realizację odpowiada Grzegorz Domowicz z firmy DADO s.c. Dakszewicz Domowicz z Gdańska.