→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Morskie Krajobrazy Kulturowe – wystawa w Kątach Rybackich

Od czerwca 2015 roku, w nowym budynku ekspozycyjnym Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, można zwiedzać wystawę “Morskie Krajobrazy Kulturowe”. Wystawę, współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej, opracowali historycy z Muzeum Historii i Sztuki w Kaliningradzie w ramach projektu Crossroads 2.0.

– Chcieliśmy przedstawić dziedzictwo kulturowe oraz niezwykły potencjał, jaki kryją rzadko uczęszczane okolice Zalewu Wiślanego oraz Kurońskiego. Stuletnia chata rybacka w Zelenogradsku, ruiny zamku w Szakach czy mała Wenecja w Mysowce to ważne punkty na szlakach ekoturystycznych – mówi Andrzej Gierszewski, kurator wystawy. – Ekoturystyka jest w dzisiejszych czasach ruchem turystycznym, który cieszy się coraz większą popularnością. Zwiedzanie nieodkrytych terenów, przy jednoczesnym poszanowaniu naturalnego środowiska, staje się coraz bardziej modne.

Wystawa składa się z kilkunastu plansz przedstawiających blisko sto najważniejszych zabytków związanych z rybołówstwem, znajdujących się obecnie na terenie Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej – przed drugą wojną światową tzw. Prus Wschodnich. Są to głównie niewielkie rybackie osady, młyny, wiejskie kościoły i niewielkie zamki – dawne centra gospodarcze regionu. Wiele z nich, podobnie jak w Polsce i na Litwie, korzeniami sięga XIV-XV w.


“Morskie Krajobrazy Kulturowe”
Muzeum Zalewu Wiślanego
3.06.2015 – 21.09.2015