• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Statki. Nasza Pasja

Wirtualna podróż po stoczni i spacer po wnętrzu statku. Dokowanie platformy oraz niezwykły Ocullus to tylko część atrakcji multimedialnej wystawy „Statki. Nasza pasja”, przygotowanej przez grupę stoczniową Remontowa Holding S.A.

Interaktywna wystawa „Statki. Nasza pasja” to kompendium wiedzy o największej grupie stoczniowej w Polsce – Remontowa Holding S.A., zaprezentowane w innowacyjny i nowatorski sposób. Wykorzystanie nowoczesnych technik wizualizacji oraz symulacji komputerowych pozwala odbyć wirtualną podróż po terenie stoczni, zajrzeć do wnętrza statków oraz przeprowadzić wirtualną inspekcję tankowca.

– Naszą pasją są statki – mówi Piotr Soyka, prezes Remontowa Holding – Od lat rozwijamy przemysł stoczniowy na Pomorzu. Dbamy o wysoką jakość usług, zwiększamy produkcję, liczbę remontów. Szkolimy pracowników, inwestujemy w ludzi. Co roku zatrudniamy ponad 100 młodych, zdolnych osób, którym dajemy szansę rozwoju i realizacji swoich pasji. Teraz chcemy także podzielić się naszą pasją z mieszkańcami Pomorza oraz turystami, którzy odwiedzają Gdańsk, miasto od zawsze związane z morzem i przemysłem stoczniowym.

Na wystawie „Statki. Nasza pasja” będzie można przeprowadzić inspekcję jednostki, przebrać się w jeden z czterech ochronnych strojów stoczniowych. Goście wystawy będą mogli spróbować załadować prom samochodami w taki sposób, żeby uniknąć niebezpiecznego przechyłu statku. Zaprezentowane zostaną także makiety wybranych jednostek. Do jednej z nich zajrzymy do środka dzięki specjalnie przygotowanej lunecie. Ciekawym stanowiskiem będzie również interaktywny ekran z mapą świata. Tu dowiemy się, gdzie pływają jednostki produkowane i remontowane w stoczniach Remontowa Holding, albo jakie są główne szlaki żeglugowe.

– Statki to także nasza pasja, dlatego cieszymy się mogąc gościć Remontowa Holding w naszym najmłodszym i najbardziej nowoczesnym oddziale, Ośrodku Kultury Morskiej – mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin – Jedną z głównych misji muzeów upowszechnianie wiedzy o morskiej historii Polski i jej gospodarce, dlatego nie wahaliśmy się, czy przyjąć pod swój dach Remontowa Holding, a także wspierać firmę merytorycznie w przygotowaniach wystawy multimedialnej. W naszych głowach zrodził się pomysł wystawy multimedialnej, który udało się zrealizować w bardzo krótkim czasie. Wierzymy, że dzięki temu przedsięwzięciu przybliżymy wszystkim potencjał jaki drzemie w tej branży, ale także zarazimy ich do pasji, którą są statki.

Uroczyste otwarcie wystawy 19 czerwca 2015 roku. Już następnego dnia (tj. 20 czerwca) będzie ona bezpłatnie dostępna dla zwiedzających w Ośrodku Kultury Morskiej, który mieści się sercu Gdańska, tuż obok morskiego symbolu miasta, najstarszego dźwigu – Żurawia. Partnerem strategicznym wystawy jest Narodowe Muzeum Morskie, właściciel Ośrodka Kultury Morskiej, które na potrzeby tej wyjątkowej na skalę kraju inicjatywy udostępniło powierzchnię.

Warto dodać, że wykonanie jednego ze stanowisk, tj. Inspekcji statku było możliwe dzięki współpracy Remontowa Holding z Towarzystwem Klasyfikacyjnym DNV GL. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz objął wystawę honorowym patronatem.

Oprócz interaktywnych aplikacji na uwagę zasługuje ciekawa aranżacja i scenografia wystawy. Będzie można dowiedzieć się m.in. co to są próby morskie, ile osób zaangażowanych jest w budowę statku i po co skanuje sie statek. Jednym z eksponatów na wystawie jest wirtualne lustro można choć na chwilę poczuć się jak monter rusztowań czy spawacz okrętowy. Przyszli inżynierowie mogą sprawdzić swoje umiejętności w załadunku promu. Warto się też przekonać, jak bardzo skomplikowany jest montaż sekcji statku przy pomocy symulatora dźwigu stoczniowego.

Grupa kapitałowa Remontowa Holding S.A. to największa prywatna grupa przemysłowa na Pomorzu i trzecia w Polsce, a także jeden z liderów w Europie. W skład Remontowa Holding wchodzą dwie stocznie – Remontowa Shiprepair Yard i Remontowa Shipbuilding, a także biuro projektowe – Remontowa Marine Design & Consulting. Oprócz nich jest też ponad dwadzieścia firm z sektora okrętowego i offshore. Są to producenci zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń, spółki świadczące usługi specjalistyczne, a także firmy z sektora meblowego. Współpracujemy z najbardziej wymagającymi klientami z całego świata.


REMONTOWA HOLDING SA – największa stoczniowa grupa kapitałowa w Polsce. Lider branży przemysłowej w regionie i jeden z największych pracodawców na Pomorzu. Holding zarządza dwiema stoczniami oraz szerokim wachlarzem spółek z sektora okrętowego i offshore. Są to Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego, Remontowa Shipbuilding, czy Remontowa Marine Design & Consulting, jedno z największych okrętowych biur projektowych w Europie. W swoim portfelu skupia także producentów zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń (Remontowa Hydraulic Systems, Remontowa LNG Systems), spółki świadczące specjalistyczne usługi (Remontowa Marine Services) oraz firmy z sektora meblowego (Famos), kompleksowego wyposażania wnętrz, a także specjalizujące się w pracach antykorozyjnych (Remontowa Coating & Equipment).


„Statki. Nasza Pasja”
20.06.2015 – 30.11.2022
Ośrodek Kultury Morskiej
Rezerwacja biletów online lub bezpośrednio w kasie Ośrodka Kultury Morskiej. Zwiedzanie trwa 60 minut, rozpoczyna się o pełnej godzinie (10:00, 11:00…). Maksymalna ilość: 30 osób/godzinę.