• Spichlerze na Ołowiance i statku-muzeum "Sołdek" w dniu 24.09.2022 r. w związku z festynem będą czynne dla zwiedzających w godz. 10:00-18:00 (prom kursuje w godzinach 12:00-20:00)
• Mostek kapitański wraz ze skrzydełkami na statku-muzeum "Sołdek" w dniach 24-25.09.2022 r. z powodu prac remontowych, będzie niedostępny dla zwiedzających
• Prom "Motława" w dniach 27-28.09.2022 r. nie kursuje. Za utrudnienia przepraszamy
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Dzwon z „Sobieskiego” w Muzeum

Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wzbogaciły się o nowy eksponat. Dzwon z transatlantyku „Sobieski”, kupiony na pchlim targu przez byłego pracownika ambasady polskiej w Kijowie, został uroczyście przekazany do Muzeum podczas wernisażu prac Henryka Baranowskiego.

Doktor Bronisław Rzeszotarski znalazł dzwon na targu staroci. – Sprzedawca nie wiedział jakiej wartości obiekt sprzedaje. Prawdopodobnie kupił go okazyjnie od złomiarzy i stąd jego symboliczna cena, znacznie niższa niż koszt nowego dzwonu z ludwisarni – wspomina dr Rzeszotarski, którego ojciec prawdopodobnie na „Sobieskim” powrócił wraz z armią Andersa do Polski.

„Sobieski” zwodowany został w 1937 r., ale banderę podniesiono dopiero 15 czerwca 1939 r. Podczas wojny służył statek jako transportowiec wojskowy. Do Polski wrócił po wojnie i brał udział m.in. w akcjach Czerwonego Krzyża. W 1950 r. został sprzedany do ZSRR i przemianowany na MS „Gruzja”. Jako „Gruzja” statek kilkukrotnie odwiedził Gdynię.

– W zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego nie mamy do tej pory żadnego eksponatu z „Sobieskiego” – Mówi dr Elżbieta Wróblewska z Działu Historii Żeglugi Morskiej – Mamy w Muzeum ok. 40 dzwonów, wśród nich obiekty z Batorego, ze statku pasażerskiego „Lewant”, czy z „Sołdka”. Cieszymy się, że zyskaliśmy tak ważny eksponat. To niezwykła, bardzo cenna pamiątka i być może jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, jeśli nie w Europie.

Po konserwacji dzwon trafi na ekspozycję na II RP i będzie eksponowany w gablocie obok modelu statku „Sobieski”.