→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Dzwon z “Sobieskiego” w Muzeum

Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wzbogaciły się o nowy eksponat. Dzwon z transatlantyku “Sobieski”, kupiony na pchlim targu przez byłego pracownika ambasady polskiej w Kijowie, został uroczyście przekazany do Muzeum podczas wernisażu prac Henryka Baranowskiego.

Doktor Bronisław Rzeszotarski znalazł dzwon na targu staroci. – Sprzedawca nie wiedział jakiej wartości obiekt sprzedaje. Prawdopodobnie kupił go okazyjnie od złomiarzy i stąd jego symboliczna cena, znacznie niższa niż koszt nowego dzwonu z ludwisarni – wspomina dr Rzeszotarski, którego ojciec prawdopodobnie na “Sobieskim” powrócił wraz z armią Andersa do Polski.

“Sobieski” zwodowany został w 1937 r., ale banderę podniesiono dopiero 15 czerwca 1939 r. Podczas wojny służył statek jako transportowiec wojskowy. Do Polski wrócił po wojnie i brał udział m.in. w akcjach Czerwonego Krzyża. W 1950 r. został sprzedany do ZSRR i przemianowany na MS “Gruzja”. Jako “Gruzja” statek kilkukrotnie odwiedził Gdynię.

– W zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego nie mamy do tej pory żadnego eksponatu z “Sobieskiego” – Mówi dr Elżbieta Wróblewska z Działu Historii Żeglugi Morskiej – Mamy w Muzeum ok. 40 dzwonów, wśród nich obiekty z Batorego, ze statku pasażerskiego “Lewant”, czy z “Sołdka”. Cieszymy się, że zyskaliśmy tak ważny eksponat. To niezwykła, bardzo cenna pamiątka i być może jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, jeśli nie w Europie.

Po konserwacji dzwon trafi na ekspozycję na II RP i będzie eksponowany w gablocie obok modelu statku “Sobieski”.