→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Condition.2015 Conservation and Digitalization Conference

W dniach 19.05 – 22.05.2015 w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbyła się międzynarodowa konferencja Condition.2015, poświęcona zagadnieniom konserwacji obiektów archeologicznych wydobytych z morza oraz digitalizacji dużych obiektów poza kontrolowanymi warunkami pracowni digitalizacji.

Condition.2015 było pierwszą tego typu konferencją, zorganizowaną w Polsce, która miała na celu spotkanie naukowców, ekspertów i specjalistów z dziedziny konserwacji i digitalizacji w celu wymiany wiedzy, doświadczenia oraz dobrych praktyk.

Przez pierwsze dwa dni konferencji konserwatorzy z całej Europy omawiali zagadnienia związane z konserwacją mokrego drewna archeologicznego oraz innych materiałów organicznych i badaniami naukowymi wspierającymi proces konserwacji.

Owocną dyskusję wywołał problem “Eksperymentalnego czyszczenia i konserwacji tekstyliów z wykopalisk archeologicznych w terenie i w laboratorium”, a także prezentacja wstępnych wyników “Projekt ArCo – badania starzeniowe konserwowanych zabytków z mokrego drewna archeologicznego”.

Podczas dwóch ostatnich dni konferencji, dedykowanym digitalizacji, omawiano zagadnienia fotografii, fotogrametrii oraz dokumentacji 3D. Jakub Góralski przedstawił historię modelowania 3D na podstawie chmury punktów, w odniesieniu do gdańskiego Żurawia. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji poświęconej digitalizacji dr Lyn Wilson w ramach prezentacji “Światowe trendy w dokumentacji cyfrowej” opowiedziała o pięcioletnim ambitnym projekcie Scottish Ten.

Organizacja konferencji towarzyszyła promocji nowej infrastruktury kultury, która zostanie wybudowana w ramach realizacji projektu “Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie – budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku” dofinansowanego przez Mechanizm Finansowy EEA 2009-2014 oraz Norweski Mechanizm Finansowy 2009-2014, w ramach programu “Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”.

Konferencja była też okazją do wzmocnienia współpracy między Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, Norweskim Muzeum Morskim oraz Uniwersytetem w Oslo: Muzeum Historii Kultury zaangażowanymi w projekt.

Więcej informacji o konferencji na stronie Condition 2015. Conservation and Digitalization.


Konferencja sfinansowana została ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji projektu “Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie – budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”