• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Lux in tenebris – dzień otwarty

30 maja 2015 roku z okazji Dnia Dziecka zapraszamy do Spichlerzy na Ołowiance na dzień otwarty na wystawie „Lux in tenebris. Światło w ciemnościach”, która opowiada o dziejach latarnictwa morskiego, historii prawa nabrzeżnego i ratownictwie. Na ekspozycji, oprócz ciekawych eksponatów, zobaczyć można kopię latarni dźwigniowej z XVII wieku, niemal w oryginalnym wymiarze oraz film 3D o katastrofie morskiej.

Specjalny program przygotowany dla dzieci z okazji ich święta związany jest z tematyką wystawy. Nasi goście nauczą się rozpoznawać znaki nawigacyjne oraz światła latarń morskich. Opowiemy im czym było „złe” i „dobre” światło, rozpalane przed wiekami na brzegach morza. Dzieci będą mogły ułożyć układanki, przedstawiające polskie latarnie morskie i wspólnie stworzyć obraz przedstawiający króla Kazimierza Jagiellończyka, nadającego przywileje dla Gdańska. Towarzyszyć nam będzie Kompania Kaperska: nie zabraknie huku wystrzałów, zapachu prochu strzelniczego i dobrej zabawy. Załoga floty królewskiej prezentować będzie muszkiety, karabiny skałkowe, dawne żeglarskie rzemiosło oraz rozrywki z epoki.

Na wszystkich uczestników imprezy czekają upominki.

Zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi, ponieważ program skierowany jest przede wszystkim do naszych najmłodszych gości.

Dzień otwarty na wystawie „Lux tenebris. Światło w ciemnościach”, 30 maja 2015 r., godz. 10.00 – 15.00. Wstęp wolny.


Wystawa „Lux in Tenebris. Światło w ciemnościach” Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zorganizowana we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku i współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.