• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Smocze Łodzie – popłynęliśmy po złoto

21 maja 2015 roku osada Narodowego Muzeum Morskiego po raz czwarty wygrała w wyścigach smoczych łodzi instytucji kultury. Wygrana była konsekwencją intensywnych, systematycznych treningów, doskonałej koordynacji załogi i świetnej współpracy.

Tegoroczne wyścigi smoczych łodzi odbyły się po raz siódmy. Narodowe Muzeum Morskie, jak co roku, miało godnych przeciwników, którzy z pełnym oddaniem stali z nami do walki na Motławie. W tym roku czarnym koniem zawodów była osada Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Archeolodzy stratowali po dwóch latach przerwy, byli zmotywowani do walki i mieli apetyt na złoto. W konsekwencji Muzeum Archeologiczne zajęło drugie miejsce z doskonałym wynikiem czasowym. Trzecie miejsce wywalczyli gdynianie – łączona osada Muzeum Marynarki Wojennej i Okrętu-Muzeum „Błyskawica” – zdobywcy srebra z zeszłego roku. Europejskie Centrum Solidarności uzyskało czwarty czas i mieli głośny doping. Muzeum II Wojny Światowej (piąte miejsce) o sekundę było szybsze od Archiwum Państwowego w Gdańsku (szóste miejsce).

Dziękujemy wszystkim, którzy głośno dopingowali wszystkie drużyny po obu stronach nabrzeża. Dziękujemy też wszystkim instytucjom kultury, które wystawiły w tym roku swoje osady – to była przyjemność Was gościć i z Wami rywalizować. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spróbujecie w końcu odebrać „złoto” Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

Regaty smoczych łodzi trójmiejskich instytucji kultury zostały zorganizowane wspólnie z Morskim Robotniczym Klubem Sportowym Gdańsk (MRKS), którego Sekcja Łodzi Smoczych klubu zapewniła sprzęt oraz fachowe przygotowanie zawodników. Wyścig smoczych łodzi odbył się też dzięki wsparciu sponsorów: Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz Stoczni Remontowej Holding.


Czasy poszczególnych wyścigów
eliminacje:
Muzeum II Wojny Światowej 1:41:71
Archiwum Państwowe w Gdańsku 1:42:38

Muzeum Archeologiczne 1:34:46
Muzeum Marynarki Wojennej 1:35:21

Narodowe Muzeum Morskie 1:30:02
Europejskie Centrum Solidarności 1:41:36

finały
finał C
Muzeum II Wojny Światowej 1:42:31 (miejsce 5.)
Archiwum Państwowe w Gdańsku 1:43:41 (miejsce 6.)

finał B
Muzeum Marynarki Wojennej 1:41:66 (miejsce 3.)
Europejskie Centrum Solidarności 1:45:04 (miejsce 4.)

finał A
Narodowe Muzeum Morskie 1:26:80 (miejsce 1.)
Muzeum Archeologiczne 1:32:97 (miejsce 2.)