• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Europejska Noc Muzeów 2015

Legion 501 na „Sołdku”, Bracia Witalijscy w Arsenale, Kompania Kaperska na „Darze Pomorza” i Śniący Rycerze w Żurawiu. Tegoroczna Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku upłynie pod znakiem rycerskich przygód w różnych odsłonach.

Spichlerze na Ołowiance wezmą we władanie rycerze średniowieczni, a ich sąsiadami na statku-muzeum „Sołdek” będą szturmowcy z sagi „Gwiezdne wojny”. W Ośrodku Kultury Morskiej i Żurawiu grupa młodych odkrywców wcieli się w rycerzy i damy rodem z arturiańskich podań. Na „Darze Pomorza” w Gdyni świat morskich wypraw zaprezentują marynarze z Kampanii Kaperskiej, a w Muzeum Wisły w Tczewie wiślani żeglarze pokażą, jak barwne było życie flisaka.

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE (Arsenał)
ceny biletów – 1 zł

Zwiedzający poznają świat Braci Witalijskich – piratów działających na Morzu Bałtyckim na przełomie XIV i XV wieku. Członkowie Oliwskiej Drużyny Najemnej „Inogici” przedstawią inscenizacje pirackich napadów, a także uzbrojenie i sposoby walki piechoty najemnej z epoki późnego średniowiecza. Piętnastominutowe pokazy odbędą się w godzinach 19:00 – 01:00. Pomiędzy kolejnymi pokazami zwiedzający będą mogli obejrzeć broń rycerską i wysłuchać opowieści członków grupy rekonstrukcyjnej.

Pozostałe sale ekspozycyjne parteru, pierwszego i drugiego piętra będą udostępnione do zwiedzania bez dodatkowego programu. Goście odwiedzający Spichlerze na Ołowiance w trakcie Nocy Muzeów będą mogli wypełnić karty zadań w formie gry muzealnej.

STATEK – MUZEUM „SOŁDEK”
ceny biletów – 1 zł

„Sołdek kontratakuje”
Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów na statku-muzeum „Sołdek” ponownie zaprosimy zwiedzających na spektakl „światło – dźwięk”. „Sołdek” weźmie we władanie grupa rekonstrukcyjna „Legion 501. Polish Garrison”. Na pokładzie i we wnętrzach rudowęglowca porządku pilnować będzie oddział szturmowców, pod rozkazami Lorda Vadera.

OŚRODEK KULTURY MORSKIEJ / ŻURAW
wstęp bezpłatny

Ośrodek Kultury Morskiej i Żuraw podczas Europejskiej Nocy Muzeów zostaną otwarte dla wybranej grupy małych gości w wieku 8-10 lat. W trakcie trwania zajęć dzieci wybudują i ozdobią twierdzę, poznają rycerski kodeks oraz średniowieczne tańce, poszukają zaginionego skarbu i posłuchają starych legend w niezwykłym otoczeniu.

Wystawy w Ośrodku Kultury Morskiej i w Żurawiu będą zamknięte dla innych zwiedzających.

STATEK – MUZEUM „DAR POMORZA”
ceny biletów – 1 zł

Opis programu:

  • Górny pokład
    Stowarzyszenie Kompania Kaperska przygotowało na „Darze Pomorza” inscenizację pt. „Polacy na morzach i oceanach”. W czasie pokazów grupa marynarzy przedstawi sceny z obozowiska osadniczego z XVII wieku oraz inscenizacje z życia załóg floty oliwskiej z 1627 roku. Zwiedzający będą mieli okazję posłuchać opowieści o dawnej żegludze i polskich wyprawach osadniczych (m.in. do Jamestown w 1608 roku). Widzowie poznają zasady musztry pokładowej, a także działanie broni czarnoprochowej. Dla najmłodszych przewidziane są gry i zabawy z XVII-XVIII wieku (kości, szachy, przeciąganie liny). W namiocie osadniczym dzieci będą mogły spróbować sił w pisaniu gęsim piórem i rysowaniu map.
  • Pomieszczenie II wachty.
    „Marynarskie sprawności”. Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci będą mogły sprawdzić się w takich zadaniach, jak: slalom stewarda, rzucanie rzutką do koła ratunkowego, cegiełkowanie pokładu, ewakuacja w formie biegu przez przeszkody, zabawa „lewa burta, prawa burta, pokład”. Zajęcia prowadzone będą w grupach do 10 osób. Planowany czas trwania zabaw dla jednej grupy – do 40 minut.


MUZEUM WISŁY W TCZEWIE
wstęp bezpłatny
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19:00-24:00

Opis programu:

  • wystawa „Wisła w dziejach Polski” – samodzielne zwiedzanie z kartami zadań
  • wystawa „Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930” – samodzielne zwiedzanie
  • sala na I piętrze – stanowisko powroźnicze i szkutnicze – pokazy

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2015
W NARODOWYM MUZEUM MORSKIM W GDAŃSKU
16/17 maja 2015
godziny: 19:00-01:00
ceny biletów – 1 zł

  Legion 501 Pomeranian Squad   Inogici     Inogici

Kompania kaperska