• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Żakówką do Gassów

Latem ubiegłego roku nasza muzealna żakówka – replika dawnej łodzi rybackiej z Zalewu Wiślanego, zawojowała Regaty Tradycyjnych i Historycznych Łodzi w Nidzie (Litwa) nad Zalewem Kurońskim. W tym roku, w maju, łódź wraz z załogą, będzie gościem honorowym na Flis Festiwalu w podkonstancińskich Gassach.

Flis Festiwal to spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu. Urzecze (gwarowo zwane Łurzycem) tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z XVII wiecznym osadnictwem olęderskim. Miało to wpływ na ukształtowanie odrębnej tożsamości Łurzycoków, mających swoje tradycyjne stroje, charakterystyczne budownictwo oraz gospodarkę nadrzeczną.

Główną ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Organizatorzy chcą promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, jak i tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane oraz muzykę i kuchnię regionu.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku objęło patronatem Flis Festiwal 2015. Do Gassów pojadą Maciej Flis, Robert Frej i Jakub Adamczak, którzy zaprezentują umiejętności powroźnicze oraz zaprezentują żakówkę.


Flis Festiwal, Gassy 9-10 maja 2015
flisfestiwal.pl