→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Żakówką do Gassów

Latem ubiegłego roku nasza muzealna żakówka – replika dawnej łodzi rybackiej z Zalewu Wiślanego, zawojowała Regaty Tradycyjnych i Historycznych Łodzi w Nidzie (Litwa) nad Zalewem Kurońskim. W tym roku, w maju, łódź wraz z załogą, będzie gościem honorowym na Flis Festiwalu w podkonstancińskich Gassach.

Flis Festiwal to spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu. Urzecze (gwarowo zwane Łurzycem) tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z XVII wiecznym osadnictwem olęderskim. Miało to wpływ na ukształtowanie odrębnej tożsamości Łurzycoków, mających swoje tradycyjne stroje, charakterystyczne budownictwo oraz gospodarkę nadrzeczną.

Główną ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Organizatorzy chcą promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, jak i tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane oraz muzykę i kuchnię regionu.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku objęło patronatem Flis Festiwal 2015. Do Gassów pojadą Maciej Flis, Robert Frej i Jakub Adamczak, którzy zaprezentują umiejętności powroźnicze oraz zaprezentują żakówkę.


Flis Festiwal, Gassy 9-10 maja 2015
flisfestiwal.pl